Opolskie stawia na ryby

Oddział Opolski Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu dba o dobrostan opolskich i rzek i różnorodność gatunkową ryb, co wpływa na zrównoważone zarządzanie zasobami i ekosystemami wodnymi. Dzięki zaangażowaniu związku rzeki w regionie mogą zachować swoje ekologiczne znaczenie oraz stanowić atrakcyjne środowisko dla różnorodnych gatunków ryb. 150 tysięcy złotych, które przekazał samorząd województwa wspiera te działania. Umowę podpisano w Ośrodku “Rybaczówka” w Turawie.

 

W wyniku realizacji tego zadania zostaną przekopane, pogłębione i oczyszczone istniejące połączenia wodne w zbiorniku turawskim pomiędzy zalewiskami a tonią tego akwenu, które na skutek wahań poziomu wody w okresie tarła ryb oraz podrostu narybku narażone są na wysychanie. – Tym samym zostanie zwiększona dostępność siedlisk poprzez zapewnienie rybom możliwości odbycia tarła w tych miejscach. Ponadto przy niskich poziomach piętrzenia wody w akwenie pogłębione połączenia umożliwią spływ ryb z tarlisk oraz narybku do pasa roślinności wynurzonej w tym akwenie – wymieniał Jakub Roszuk,  dyrektor Biura Okręgu PZW w Opolu.

Opolskie wspiera ochronę środowiska

O tym, że to dobra inwestycja, przekonuje także marszałek Andrzej Buła. – Przede wszystkim  chcemy pokazać, że jesteśmy z grupą opolskich wędkarzy. Po tragedii na Odrze, która miała miejsce dwa lata temu zdecydowaliśmy, że pierwsze pieniądze pójdą na przygotowanie narybku. Wiadomo, że potrwa to kilka lat, nie zrobi się tego z roku na rok. Dlatego pierwsze 150 tysięcy złotych w tamtym roku przeznaczyliśmy dla ośrodka zarybieniowego
w Poliwodzie, który również jest pod egidą Opolskiego Związku Wędkarskiego. A dzisiaj 150 tysięcy złotych na przygotowanie odpowiedniego siedliska w ośrodku „Rybaczówka”
w Turawie. Cieszy mnie to, że są to pieniądze, które dają satysfakcję tej ogromnej rzeszy wędkarzy z PZW Opole, a jest ich 24 tysiące. Bardzo Wam dziękuję za społeczną straż środowiskową, jesteście osobami które jako pierwsze patrzą na to co się zmienia na wodzie – mówił marszałek.

Marszałek poinformował także, że także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, w którym jest członkiem rady nadzorczej, przekaże milion sześćset tysięcy złotych dla PZW Opole. – Na to, aby przygotować odpowiednią dokumentację związaną ze starorzeczami, która będzie mogła zbudować odpowiednie środowiska dla przyjęcia nowego narybku. Ogromnie mnie to cieszy, że  tak wiele rzeczy można ze sobą powiązać i zwiększyć tym samym możliwości finansowe i organizacyjne w postaci PZW Opole – dodawał Andrzej Buła.

Współpraca popłaca

Przy podpisaniu umowy obecny był tez przedstawiciel wojewody. – Cieszy mnie, że i w tej dziedzinie współpraca wojewody i marszałka jest wręcz wzorowa. Wzajemnie uzupełniamy się w różnych zadaniach. Również w zadaniu, którym zostaliśmy obarczeni przez poprzedników, czyli kryzysem na Odrze związanym ze złotymi algi, z którym zmagamy się już od 3 lat. To właśnie wędkarze i społecznicy zrzeszeni w PZW Opole pierwsi widzą i reagują na to, co się dzieje na Odrze, czy też na Kanale Gliwickim. Od nich w pierwszej kolejności posiadamy wszelkie informacje na temat śnięcia ryb – mówił Piotr Tarapata, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zarządzania kryzysowego.

Wędkarstwo to nie tylko pasja, sposób na spędzanie wolnego czasu i łowienie ryb, to odpowiedzialność za stan rzek, ochronę gatunkową ryb, mądre wykorzystanie tego, co nam dają rzeki i zbiorniki wodne.

FJ

Udostępnij wpis: