Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego – znamy laureatów

Dnia 23 listopada poznaliśmy laureatów nagród Marszałka Województwa Opolskiego w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego 2023.

 

Konkurs, który pokazuje pracę wielu osób

W tym roku były to nagrody w dwóch kategoriach: przestrzeń publiczna i obiekt użyteczności publicznej oraz nagrody okolicznościowe – Perła Przestrzeni 25-lecia, a także zwycięzcy głosowania w konkursie internautów.

Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła zwraca uwagę, iż jest to bardzo ciekawy konkurs, pokazujący pracę wielu osób. – To bardzo ciekawy konkurs dlatego, że pokazuje pracę wielu osób, ale też przez te ostatnie lata pokazuje sposób zmiany myślenia o przestrzeni publicznej. Mówię to też, ponieważ w 2013 roku, kiedy rozpoczynałem tutaj pracę, jednym z bardzo ważnych, nowych programów była rewitalizacja, czyli przywrócenie do życia przestrzeni, która ma służyć ludziom. To chyba był taki moment przełomowy, kiedy zaczęliśmy myśleć, że nie wystarczy tylko pomalować elewacji, ocieplić ją, wymienić okna, ale zacząć myśleć kategoriami potrzeb ludzi i to jest to, co bardzo mocno zagościło w naszej przestrzeni. Ludzie potrzebują czegoś nowego, potrzebują dobrej jakości i my przy tej jakości właśnie jesteśmy. Dzisiaj nagradzamy najlepszą przestrzeń publiczną, ale nagradzamy również wykonawców, architektów, nagradzamy ludzi, którzy to tworzyli – podsumowuje Andrzej Buła.

Słowa marszałka o potrzebach ludzi i tym, że potrzebują czegoś nowego potwierdzają m.in. inwestycje zrealizowane w Opolu, które zostały nagrodzone w konkursie, a o ich kompleksowości mówiła zastępca Prezydenta Opola Małgorzata Stelnicka.

– Jeżeli chodzi o przestrzeń na Bolko, to jest to ta przestrzeń, którą zgłosiliśmy do nagrody 25-lecia, bo uważamy, iż jest to piękna przestrzeń miasta, w którą inwestujemy regularnie. Park 800-lecia, kładka Halupczoka, obok powstaje też centrum przesiadkowe, ale też na wyspie mamy ogród zoologiczny, który jest bardzo dużą atrakcją i też jest doinwestowywany praktycznie rokrocznie, systematycznie dodajemy tam kolejne elementy, czy krainę bioróżnorodności, czy nowy wybieg dla dużych kotów, a teraz jest budowana nowa atrakcja, czyli akwarium, które miejmy nadzieję, że też będzie zachęcało do odwiedzin nie tylko naszych mieszkańców, ale też gości z i poza województwa opolskiego – podsumowała Małgorzata Stelnicka.

Przypomnijmy, że celem konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego jest promowanie dobrych wzorów zagospodarowania przestrzeni publicznych miast i wsi w naszym regionie. W ramach tegorocznej edycji oceniane były przedsięwzięcia zrealizowane do końca czerwca tego roku, polegające m.in. na zagospodarowaniu ogólnodostępnych placów, ulic, parków, terenów rekreacyjnych, budynków użyteczności publicznej lub terenów zdegradowanych z przeznaczeniem ich dla celów publicznych.  Ponadto, z okazji 25-lecia samorządności województwa, wyłonione zostały inwestycje, mające wyjątkowe znaczenie dla społeczności lokalnej i regionalnej przestrzeni publicznej, zagospodarowanej lub zrewitalizowanej w latach 1998-2023 – Perły Przestrzeni 25-lecia.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 36 realizacji (9 realizacji w kategorii obiekt użyteczności publicznej, 12 realizacji w kategorii przestrzeń publiczna oraz 15 realizacji do nagrody Perła Przestrzeni 25-lecia). W załączeniu lista wszystkich laureatów.

Wyniki konkursu najlepsza przestrzeń publiczna województwa opolskiego 2023

Udostępnij wpis: