Mobilny gabinet stawia na profilaktykę

Wygląda jak zwykła karetka, ale nowy ambulans kontenerowy Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, zakupiony dzięki pieniądzom samorządu województwa opolskiego, łączy w sobie zalety pojazdu medycznego i profesjonalnego gabinetu lekarskiego. Już wkrótce ruszy w podróż, aby dbać o zdrowie mieszkańców województwa.

Inspiracją do jego zakupu jest życie i codzienne doświadczenia opolskich medyków. Pozornie nie różni się od tradycyjnej karetki, lecz gdy zajdzie taka potrzeba, przechodzi szybką metamorfozę i staje się gabinetem USG, ginekologicznym czy dermatologicznym.

Wspieramy, pomagamy i uczymy 

Jak podkreśla Jarosław Kostyła, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, jego załoga oprócz codziennego ratowania życia ludzkiego, chętnie bierze udział we wszelkich akcjach profilaktycznych. – Z pięknego pomysłu wyszedł piękny ambulans. Chętnie włączamy się w działania ukierunkowane na profilaktykę chorób nowotworowych, urologicznych, ginekologicznych czy kardiologicznych. Prowadzimy pokazy i szkolenia z pierwszej pomocy. Organizujemy akcje, aby uczyć naszych mieszkańców udzielania pierwszej pomocy. W tym zakresie współpracujemy ze wszystkimi szpitalami podlegającymi pod samorząd województwa  – wyjaśnił Jarosław Kostyła. Jak zaznaczył, badania w ambulansie przeprowadzane są w komfortowych i profesjonalnych warunkach. – Posiada on dużą powierzchnię do badań, ale jest też przystosowany do transportu chorych. Pod kozetką, na której jest badany pacjent, skrywają się nosze elektryczne do transportu chorych. Są tu przetwornice prądu, do których można połączyć każde urządzenie 230 volt, to nie zasilanie akumulatorowe, ale takie jak w sieci. Jest dodatkowo roleta, która mieści punkt rejestracyjny. Karetka będzie funkcjonowała także w systemie transportowym, do przewozu międzyszpitalnego. Ambulans może transportować pacjentów w bardzo ciężkim stanie np. między OIOM-ami czy chorych podłączonych do ECMO – dodał.

Inwestycja w zdrowie

O tym, że takie działania mają ogromne znaczenie mówiła także wicemarszałek Zuzanna Donath – Kasiura. – Przekazane 700 tysięcy złotych przez samorząd województwa to wielka inwestycja w zdrowie Opolan. Taki pojazd przyda się m.in. podczas „Marszałkowskich Dni dla Zdrowia”. To uzupełnienie naszej oferty – mówiła.

– Staramy się skutecznie reagować na potrzeby zdrowotne. Do zakupy zainspirowali mnie sami medycy. Ten mobilny punkt medyczny spełnia wszelkie wymogi. Nikt nie ma wątpliwości w jakich warunkach są przeprowadzane badani – dodał marszałek Andrzej Buła.

Agnieszka z Bierdzan przyjechała wraz z koleżankami, aby zbadać się, dowiedzieć się ciekawych rzeczy i miło spędzić czas. – Dbam o zdrowie, biegam, chodzę z kijami i ćwiczę. Działam w lokalnym środowisku seniorów. Mam tez dużo codziennych domowych aktywności, co zmusza mnie do ruchu i pracy. Regularnie odwiedzam specjalistów, jeśli jest taka potrzeba. Dbanie o zdrowie i poprawa kondycji to priorytet – wyjaśniła.

kk

 

Udostępnij wpis: