Uczniowie i nauczyciele docenieni

Uczniowie i nauczyciele z całego regionu zostali docenieni przez marszałka województwa. W trakcie gali poznaliśmy między innymi Prymusów Opolszczyzny. Nagrody specjalne dostali Anna Zadorska ze szkoły w Opolu  oraz Maciej Jankowski z liceum w Oleśnie.

Nagroda Prymus Opolszczyzny przyznawana jest uczniom osiągającym najwyższe wyniki w nauce oraz sukcesy w olimpiadach, konkursach, turniejach, przeglądach, festiwalach.

Zarząd województwa opolskiego przyznał w tym roku 30 nagród Prymus Opolszczyzny w kategorii wiedza oraz 30 w kategorii sztuka. Nagroda przyznana była za osiągnięcia w roku szkolnym 2022/ 2023.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że nauka w województwie opolskim jest na wysokim poziomie. – To nasi najzdolniejsi i to nasza realna inwestycja w kapitał. Wyróżniamy również 30 nauczycieli wraz z pracownikami oświaty. Łączymy ze sobą bardzo wiele podmiotów i dzięki temu tworzymy podstawy do bardzo dobrej edukacji – mówi marszałek.

Najzdolniejsi z nagrodami

Emilia Schmolke chce w przyszłości być dziennikarzem. Jest laureatką nagrody marszałka województwa opolskiego Prymus Opolszczyzny w kategorii wiedza.– Dziennikarstwo to moja pasja, chciałabym się kształcić w tym kierunku. Jestem stypendystką olimpiad. Napisałam opowiadanie i felieton, które zostały nagrodzone – mówi. Milena Wojtas interesuje się sztuką. – Zajmuję się malarstwem i interesuje mnie historia sztuki. Uwielbiam tworzyć obrazy. Na sercu leży mi najbardziej malarstwo olejowe. Dzięki tej technice mogę wydobyć więcej – mówi  Milena, która nagrodę chce wydać na swój rozwój.

W szkole podstawowej w Wołczynie uczy się Kalina Ostenda, a jej pasją również jest plastyka. – Interesuję się również sportem i wiele radości sprawia mi nagrywanie filmów na portal społeczności owy. Jeżeli lubimy się uczyć przekłada się na nasze oceny. Lubię uczyć się języka angielskiego – dodaje Kalina.  Anastazja Podborowska uczy się w Liceum Ogólnokształcącym nr II w Opolu, a nagrodę otrzymała za taniec. – Moja mama jest dla mnie inspiracją. Jestem zawodniczką turniejową w tańcu towarzyskim. W szkole interesuję się językiem polskim. Taniec to całe moje życie. Moja mama jest muzykiem i w mojej rodzinie jest twórcza atmosfera. Warto stawiać na wiedzę – mówi Anastazja.

Wśród Prymusów były też dwie nagrody specjalne. Jedną otrzymała Anna Zadorska z Publicznego Technikum nr 3 przy Zespole Szkół Ekonomicznych im. Generała Stefana Roweckiego „Grota” w Opolu. Jest również uczennicą w Niepublicznej Szkole Baletowej RAMADA w Opolu. Anna jest zeszłoroczną laureatką nagrody  marszałka województwa opolskiego „Prymus Opolszczyzny” w kategorii sztuka, jednak jej obecne osiągnięcia taneczne oraz średnia ocen jaką uzyskała w roku szkolnym 2022/2023 (5,29) sprawiają, że zasługuje na specjalne wyróżnienie.  Anna podczas międzynarodowych zawodów tanecznych zajęła pierwsze miejsce w kategorii balet oraz drugie w kategorii balet klasyczny. Na drugim miejscu uplasowała się także podczas Międzynarodowych zawodów tanecznych  BALLET & JAZZ w Kielcach. Uczennica nie ogranicza się jedynie do repertuaru baletowego – w tańcu nowoczesnym również zdobywa tytuły, np. podczas Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Nowoczesnego  w Tychach, gdzie zajęła trzecie miejsce. Ania jest wielokrotną Mistrzynią Polski i Świata w tańcu klasycznym, tańcu współczesnym oraz tańcu jazzowym, zarówno w startach indywidualnych, jak i duetach oraz formach grupowych.

Kolejne specjalne wyróżnienie trafiło do Macieja Jankowskiego z I Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Polskich w Oleśnie. Jest laureatem Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego „Prymus Opolszczyzny” z roku 2018/2019 (VIII klasa szkoły podstawowej). Osiągnięcia ucznia z przełomu lipca i sierpnia okazały się tak wyjątkowe, że komisja zarekomendowała Zarządowi Województwa Opolskiego jego kandydaturę do nagrody specjalnej. Jest laureatem XLIX Olimpiady Geograficznej, brał  udział  w  obozie  kwalifikacyjnym  na  zawody  międzynarodowe  w  maju   2023 r. w Warszawie. Kwalifikacje odbywały się w języku angielskim i obejmowały: zawody pisemne, terenowe oraz quiz multimedialny. Zakończenie zawodów odbyło się na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na podstawie uzyskanych wyników został powołany do ośmioosobowej reprezentacji na IX Bałtycką Olimpiadę Geograficzną, która odbyła się w dniach 26 czerwca – 1 lipca 2023 r. na Łotwie i w Estonii oraz  czteroosobowej reprezentacji na XIX Międzynarodową  Olimpiadę  Geograficzną  (iGeo),  która  odbyła  się w dniach 8 – 14 sierpnia 2023 r. w Bandung w Indonezji. Obie Olimpiady zakończyły się ogromnymi sukcesami ucznia. W pierwszej zdobył złoty medal zajmując 2 miejsce, w drugiej stanął na podium ze srebrnym medalem.

Pedagodzy docenieni

Docenieni przez marszałka i zarząd województwa zostali również nauczyciele. Jadwiga Stanosek uczy w Kluczborku. – Mam uczniów, którzy biorą udział w olimpiadach. Jako wicedyrektor koordynowałam dziesięć projektów związanych z wymianą młodzieży i naukową. Teraz zaangażowana jestem w program marszałka „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy”, tutaj zaangażowane są wszystkie szkoły zawodowe – mówi Jadwiga Stanosek.

Nagrody Zarządu Województwa Opolskiego wręczono również nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Województwo Opolskie. Nagrodzony został m.in. Rafał Rippel, który jest edukatorem z Opolskiego Centrum Edukacji w Opolu. – To dla mnie ogromne wyróżnienie, radość i duma. Jestem bardzo zaskoczony, że została doceniona moja praca na rzecz województwa opolskiego. Wszystkim pracownikom centrum edukacji należy się ta nagroda. Traktuję ją jako uznanie i zobowiązanie – mówi Rafał Rippel.

Wśród nagrodzonych nauczycieli szkół, dla których organem prowadzącym jest województwo opolskie, znalazły się również: Izabela Czabaj, kierowniczka szkolenia praktycznego w Zespole Szkół Medycznych im. J. Korczaka w Prudniku, Nina Skarbek z Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu oraz Sabina Zdera, nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Placówek Specjalnych przy zakładach opieki zdrowotnej w Opolu.

Lista wszystkich laureatów nagród edukacyjnych tutaj.

Wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca stawia na wolność w szkole. – W szkole powinny się ścierać różne poglądy i wizje świata. Nikt nie powinien wpływać na nauczycieli, a szkoła powinna być tolerancyjna – mówi, a wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura podkreśla, że w trakcie takich świąt serce bije mocniej. – To elita naszego województwa, która szlifuje swoje talenty – mówi wicemarszałkini.

Przewodniczący sejmiku województwa Rafał Bartek opolskiego podkreśla, że szkoła powinna wyposażać w kompetencje społeczne. – To jest bardzo przydatne w życiu dorosłym. Mam dwie córki i zastanawiam się, czy dziś szkoła ubogaca w te umiejętności – mówi.

Wspieramy edukację

Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy  Monika Jurek podkreśla, że samorząd od 15 lat ma ofertę dla zdolnych uczniów. – W trakcie naszego święta honorujemy prymusów nagrodami w wysokości 2500 złotych, podobnie jak wypłacane przez nas stypendia – mówi Monika Jurek.

Dodajmy, że samorząd województwa opolskiego tylko w jednym z projektów  na wsparcie kształcenia zawodowego w kluczowych dla regionu branżach przeznaczył ponad 31 milionów, wsparto 22 placówki kształcenia zawodowego. – Szkoła XXI wieku to edukacja wobec wyzwań współczesności. Świat wokół nas intensywnie się zmienia, a szkoła, jaką znaliśmy, powoli odchodzi w przeszłość. Wszyscy potrzebujemy otwartości na różnorodność, kreatywność, krytyczne myślenie oraz rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem nowych technologii. Działania te wnoszą do systemu edukacji w województwie opolskim nową jakość. Poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych, nowych trendów nowoczesnego nauczania i doskonalenia zawodowego oraz dzielenie się naszą wiedzą i doświadczeniem – to cel nadrzędny –  mówi marszałek Andrzej Buła.

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego przeznaczył na wszystkie działania edukacyjne w ramach prowadzonych projektów w ostatnich latach prawie 300 milionów złotych, a już w kolejnych latach dzięki funduszom unijnym jest na ten cel niemal pół miliarda złotych.

pw

Udostępnij wpis: