Poniedziałek w urzędzie zdominowała młodzież

Lekcja samorządowa dla uczniów z Kluczborka z udziałem marszałka, wręczenie sportowcom wyróżnień oraz spotkanie z młodzieżą strażacką z obwodu iwanofrankowskiego. W poniedziałek młodzież zdominowała spotkania w urzędzie marszałkiem.

– Przyjechali do nas uczniowie z Zespołu Szkół Licealno-Technicznych z Kluczborka. Od lat uczestniczą w stażach i wyjazdach zagranicznych na Cypr czy do Hiszpanii. Dzieje się też dużo w sporcie, a dziś Opolskie Biuro Sportu przedstawiło nam kadrę wojewódzką w piłce ręcznej. Przyjechali do nas również młodzi ukraińscy strażacy, którzy brali udział w zawodach w Wołczynie – wymienia marszałek województwa Andrzej Buła, który spotkał się z tymi wszystkimi grupami młodzieży.

Nieustająca pomoc Ukrainie

Obecnie urząd marszałkowski zaangażowany jest m.in. w organizację pomocy medycznej, przygotowanie i wsparcie specjalistów oraz wyposażenie ich do niesienia pomocy poprzez rehabilitację osób poszkodowanych w trakcie wojny na Ukrainie oraz systemowe wsparcie straży pożarnych zarówno państwowych jak i ochotniczych. – Budujemy fundament niesienia pomocy. Zaangażowaliśmy się w przygotowanie sali edukacyjnej dla młodych strażaków. W ten pomysł zaangażowało się wielu naszych przedsiębiorców. Młodzi Ukraińcy muszą znaleźć sens swojego życia po wojnie – mówi marszałek. Młodzi strażacy przyjechali do naszego województwa m.in. także po to, żeby spotkać się ze swoimi rówieśnikami w Polsce. – Uczestniczyliśmy w zawodach strażackich, które były nie tylko rywalizacją, ale również możliwością dużej integracji – dodaje Chrystyna Percowycz, naczelnik referatu relacji ze środkami masowego przekazu.

Chcą uczestniczyć w życiu politycznym

Kluczborska młodzież uczestnicząca w lekcji samorządowej przekonuje, że ważne jest zaangażowanie w wolontariat czy lokalny samorząd. Miłosz Kawałkowski jest przewodniczącym młodzieżowej rady miasta w Kluczborku i uczniem Zespołu Szkół Licealno-Technicznych. – Według mnie takie lekcje są ważne. W młodzieżowej radzie przedstawiamy wiele naszych pomysłów – mówi Miłosz Kawałkowski. Natomiast Gabriela Mądrzycka, uczennica szkoły, chce po prostu wiedzieć i być świadoma świata politycznego. – Młodzież nie może się odsuwać od polityki. Młodzież jest bardzo kreatywna i ma wiele pomysłów – mówi.

Mamy Marszałkowską Kadrę

450 uzdolnionych sportowców będzie tworzyło Marszałkowską Kadrę Sportową. Gerard Halama z Opolskiego Biura Sportu przy WZ LZS w Opolu zaznacza, że reprezentantami są zdobywający medale sportowcy. – Punktowali oni w zawodach. Dziś m.in. zespół Orzeł Opole otrzymał wyróżniania. To oni będą m.in. reprezentować nasze województwo w zawodach krajowych – mówi Gerard Halama.

 

Udostępnij wpis: