Współpraca w każdej dziedzinie

W tym półroczu to Niemcy objęły przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. O tym, a także o dobrych przykładach współpracy opolsko-niemieckiej rozmawiano podczas wizyty przedstawicieli Ambasady Niemiec w Opolu.

Do Opola przyjechał Knut Abraham, chargé d’affaires Ambasady Niemiec w Warszawie, któremu towarzyszył referent do spraw mniejszości w ambasadzie  Valerio Trabandt. Goście spotkali się w urzędzie marszałkowskim z wicemarszałkiem Romanem Kolkiem i przewodniczącym sejmiku województwa Rafałem Bartkiem.

Niemcy od 1 lipca do końca tego roku sprawują prezydencję w Radzie UE i to był temat, od którego zaczęły się rozmowy w Opolu.  – Ale dla mnie najważniejsze jest to, jak tutaj, w województwie opolskim, rozwija się współpraca kulturalna, gospodarcza i każda inna z Niemcami – mówił Knut Abraham.  – To jest istotne, bo istnieje bardzo wiele związków tego województwa z Niemcami, zarówno z różnych dziedzinach życia, jak i międzyregionalnych – dodawał.

– Jako samorząd województwa czujemy się  wyróżnieni, że jednym z miejsc, które odwiedza minister pełnomocny, czyli na ten moment osoba najważniejsza w ambasadzie, jest właśnie nasz region –  mówił z kolei przewodniczący sejmiku Rafał Bartek. – A spotykamy się w momencie prezydencji Niemiec w Europie, w momencie kiedy konstruuje się przyszły budżet europejski i trwają dyskusje, w jakim kierunku pójdzie Europa – dodawał. Jednym z tematów, jaki zainteresował gościa, były prace nad stworzeniem Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Mniejszości Niemieckiej w Opolu. – Mamy nadzieję, że to Centrum pokaże, jak ważne jest poznawanie historii bez uprzedzeń, jak wspólnie i w duchu zrozumienia można kształtować naszą przyszłość – mówił wicemarszałek Roman Kolek. – Z tym pozytywnym przesłaniem wyjadę z tego regionu – spuentował Knut Abraham.

 

Udostępnij wpis: