Ojcowizna fascynuje i intryguje

Kilkudziesięciu uczestników edycji wojewódzkiej Ogólnopolskiego XXVI Młodzieżowego Konkursu „Poznajemy Ojcowiznę” w ciekawy i oryginalny sposób przedstawiło losy swojej rodziny, zwyczajów czy najbliżej okolicy. Najlepsi będą nas reprezentować na arenie ogólnopolskiej.

Konkurs organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Regionalny Śląska Opolskiego przy wsparciu organizacyjnym i finansowym samorządu województwa opolskiego. Podczas uroczystego podsumowania w Urzędzie Marszałkowskim nagrodzono najlepszych uczniów z województwa opolskiego.

Wanessa Sowa w ilustrowanym opracowaniu opowiedziała o francuskich korzeniach swojej rodziny. – Można w ten sposób opowiedzieć ciekawą historię, dowiedzieć się czegoś o sobie. Moja praprababcia była czystą Francuzką, prababcia urodziła się również we Francji. Pamiętam ją jeszcze z wczesnego dzieciństwa. Wiedzę czerpałam od babci, mamy. Moje opowiadanie urozmaiciłam zdjęciami, które otrzymałam od babci – mówi czternastolatka z Dąbrówki Łubniańskiej (PSP Łubniany).

Dwie Hanie – Hania Matuszewska i Hania Mendel przygotowały prezentację multimedialną dotyczącą Opola. – Nosi ona tytuł „Moje miasto”. Opisywałyśmy dzielnice, w których mieszkamy i do których lubimy chodzić. Jest tam jezioro, nad które chodzimy, opalamy się i odpoczywamy – mówią mieszkanki dzielnicy Metalchem i Malina.

Dawida Wosia z Łubnian zafascynowała natomiast tradycja wypiekania chleba kultywowana wiele lat przez jego babcię. – Moja praca opowiadała o tym, jak moja babcia Klara, gdy była jeszcze młoda, wypiekała chleb w swoim domu z całą rodziną. Opisałem cały proces, od zebrania plonów i wszystkich składników, aż do jedzenia tego wypieku. Kiedyś cała rodzina się zbierała, uroczyście świętowała, razem zbierała plony – teraz tego nie ma – mówi Dawid Woś.

kk