Opolskie Złote Maski

„Zagubiony chłopiecw reżyserii Pawła Passiniego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki został uznany za spektakl roku, otrzymując Złotą Maskę w tej kategorii. Nagrodę za reżyserię otrzymał Norbert Rakowski  za spektakl „Wątpliwość” w Teatrze im. Jana Kochanowskiego.

Nagrody Artystyczne Marszałków Województw Opolskiego i Śląskiego zostały wręczone 1 kwietnia podczas uroczystej gali w opolskim teatrze dramatycznym. To już 25 lat, od kiedy nagrody otrzymują Opolanie. W tym roku do twórców opolskich teatrów trafiło osiem nagród.

Aktorskie Złote Maski powędrowały do Judyty Paradzińskiej, która zagrała siostrę Alojzę w spektaklu „Wątpliwość” oraz do Krzysztofa Jaroty za rolę Motyla Ulissesa w spektaklu „Marvin” w opolskim teatrze lalek. Jury postanowiło także uhonorować cały zespół spektaklu „Česky Diplom” w reżyserii Piotra Ratajczaka z  Teatru im. J. Kochanowskiego. Za muzykę do spektaklu „Romeo i Julia” w Kochanowskim nagrodzony został Csaba Boros. Za najlepszą scenografię uznano natomiast efekt pracy  Agnieszki Aleksiejczuk i Marii Porzyc  w spektaklu „Zagubiony chłopiec”.

W tym roku Złotą Maskę przyznano także w kategorii „wydarzenie na scenie offowej” . Otrzymała ją Alicja Morawska-Rubczak za przedstawienie performance dla najmłodszych „Chodzi o to”. Jak podkreślała komisja, to wyjątkowe wydarzenie, w którym maluchy są jednocześnie odbiorcami i uczestnikami teatralnej formy.

Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, gratulując laureatom mówił, że Złote Maski trafiają w ręce twórców z pasją dla sztuki teatru. – Dziękuję za to, że jesteście i dzielicie się swoją wrażliwością  – mówił. Dodawał, że teatr to wyjątkowe miejsce. – Nie jest jednoznaczny. Przychodzimy tu dla rozrywki, żeby oderwać się od dnia codziennego. Ale teatr to przede wszystkim obcowanie z aktorem, refleksja nad tym, co nas otacza. Często porusza tematy trudne, których nie poruszają  politycy, rodzina, szkoła, kościół. I za to wszystko dziękuję.

Opolską galę uświetnił  występ młodych wokalistów – Aleksandry Kwiatkowskiej i Kamila Franczaka w repertuarze piosenek “okołoteatralnych”.

VR