Nowe karetki dla opolskich pacjentów

Cztery nowoczesne ambulanse medyczne z najnowocześniejszym wyposażeniem doposażą flotę Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Już od 1 kwietnia będą stacjonować w gminach Wołczyn, Łubniany, Świerczów i Namysłów.

Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego w Opolu, jako lider konsorcjum podmiotów zabezpieczających województwo opolskie, przejmie od 1 kwietnia br. cztery nowe miejsca stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego. W gminach Wołczyn, Łubniany, Świerczów i Namysłów będą miejsca stacjonowania zespołów Namysłów „S”, Wołczyn „P”, Świerczów „P”, Jełowa ½ „P”. Zakup czterech karetek to koszt ok. 1 400 000 zł. Urząd marszałkowski przekazał dodatkowo  400 000 zł na zakup ich wyposażenia  medycznego karetek – to 4  defibrylatory, 3 respiratory reanimacyjno-transportowe, urządzenia do transportu pacjenta: nosze z transporterem, krzesła kardiologiczne oraz drobny sprzęt medyczny.

– Następują zmiany w ratownictwie medycznym. Jako zarząd województwa uczestniczymy w procesie inwestycyjnym i mamy świadomość, że nasze wsparcie to duży komfort dla zespołu ratowniczego w ich codziennej pracy i pacjentów. Do 1,4 mln dołożyliśmy 400 tys. zł na doposażenie. To ważne dla samorządów gmin, do których przypisane zostały pojazdy medyczne – mówił podczas uroczystego oddania ambulansów Andrzej Buła.

Wicemarszałek Roman Kolek zauważa, że na skutek zmian w państwowym ratownictwie medycznym i z uwagi na fakt, że w rejonie operacyjnym mamy jedno centrum dowodzenia, z którego są wysyłane ambulanse do wszystkich innych miejsc, każda z jednostek musiała wyposażyć się w nowe ambulanse. – Zmienia się profil, zaangażowanie i odpowiedzialność za ratownictwo medyczne, która będzie spoczywać na jednostkach publicznych. Stąd też te nowe ambulanse. Liczymy, że razem z systemem będzie współdziałać sprawnie LPR – mówił Roman Kolek. Jak dodał, przedmiotem szczególnego zainteresowania samorządu województwa jest, aby środki przeznaczone na utrzymanie stałej gotowości zespołów medycznych, które generują najwyższe koszty, stale rosły. – Liczymy na zmiany w tym względzie. Na podwyższenie stawek, które od 10 lat minimalnie drgnęły. Należy także zauważyć, że co roku będzie konieczność wymiany kolejnych ambulansów – zauważył.

– Od 1 kwietnia karetki będą zabezpieczać mieszkańców gmin Namysłów, Świerczów, Wołczyn i Łubniany.  To rejon operacyjny, który przejęliśmy po firmie Falck. Od wtedy rusza nowy system ratownictwa medycznego w Polsce czyli tzw. upublicznienie ratownictwa medycznego. Założyliśmy konsorcjum wszystkich podmiotów, które chciały się zajmować ratownictwem. Dlatego też opolskie poszerzyło swoją działalność, zakontraktowaliśmy już z NFZ wszystkie 43 samochody – wyjaśnia Ireneusz Sołek, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego.

Krzysztof Waszkiewicz, lekarz i jednocześnie  z-ca dyrektora ds. medycznych OCRM, przyznaje, że nowoczesne karetki to pewnego rodzaju mały oddział intensywnej terapii. – Mamy defibrylator taki jak w Lotniczym Pogotowiu Lotniczym, respirator, pompa infuzyjna do dokładnego podawania leków, wielofunkcyjne nosze umożliwiające transport pacjenta w różnych pozycjach, materiały opatrunkowe, leki. Jest też kamera, służąca również naszemu bezpieczeństwu. Wszystko ułożone w bardzo ergonomiczny i ułatwiający nam pracę sposób – zachwala lekarz.

Z karetki, która będzie stacjonowała w Jełowej w systemie dziennym, tj. od godz. 7 do 19, cieszy się wójt gminy Łubniany Paweł Wąsiak. – To ważny odcinek drogi krajowej Opole – Kluczbork, gdzie często dochodzi do zdarzeń niebezpiecznych. Mam poczucie, że zwiększamy bezpieczeństwo mieszkańców gminy Łubniany. Zmniejszy się czas dojazdu karetki, która do tej pory jechała do nas z Opola – objaśnia wójt.

KK

Udostępnij wpis: