Wojewódzki Dzień Św. Ambrożego

Święty Ambroży to patron pszczelarzy, a jego święto obchodzimy 7 grudnia. Z tej okazji w niedzielę, 9 grudnia,  w Brzegu spotkali się opolscy pszczelarze.

Wojewódzkie obchody Dnia Św. Ambrożego zorganizował Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Opolu, wraz z Miejsko-Gminnym Kołem Pszczelarzy w Brzegu i Samorządem Województwa Opolskiego. Z pszczelarzami z całego regionu spotkał się członek zarządu województwa Stanisław Rakoczy. Opolscy pszczelarze to w zdecydowanej większości osoby starsze, które prowadzą zazwyczaj małe pasieki, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Stanisław Rakoczy dziękował im za tę wspaniałą, bezcenną pracę i zaangażowanie. Podkreślił, jak ważnym wyzwaniem jest ochrona pszczół w intensywnie użytkowanym krajobrazie rolniczym, mówił też o działaniach samorządu województwa, które temu służą, a podejmowane są  w ramach projektu „Bioróżnorodność Opolszczyzny- skarbem dziedzictwa przyrodniczego”.

W trakcie uroczystości wręczył także zasłużonym pszczelarzom pamiątkowe dłutka pszczelarskie, ufundowane z budżetu województwa.