Dni pełne zdrowia

Jak zdrowo się odżywiać i jaki ma to wpływ na zdrowie, jakie znaczenie dla zdrowia ma aktywność fizyczna, jak rozpoznać i przeciwdziałać demencji, wreszcie – jak zapobiegać rozwojowi przewlekłych chorób wątroby. To tylko niektóre tematy, które cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem uczestników Marszałkowskich Dni Zdrowia.

Dni zdrowia to, jak się okazało, trafiona w dziesiątkę inicjatywa urzędu marszałkowskiego, skierowana do wszystkich zainteresowanych zdrowym trybem życia. – Spotkania organizowane były w różnych miejscowościach regionu. To na razie pilotażowa akcja, którą skierowaliśmy do mieszkańców miast powiatowych oraz gmin, gdzie jest utrudniony dostęp do badań profilaktycznych i działań edukacyjnych, dotyczących zdrowego trybu życia – mówi Izabela Damboń-Kandziora, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej urzędu marszałkowskiego. – Zapraszaliśmy ludzi w każdym wieku, zainteresowanych problematyką związaną z zapobieganiem nadwadze, otyłości, cukrzycy czy chorobom wątroby – dodaje.

Gościem spotkań była m.in. Ewa Duda z fundacji „Kto To? Zrozumieć Alzheimera”, która zwracała uwagę na ryzyko występowania w starszym wieku demencji i potrzebę opieki nad ludźmi z demencją.

– Bardzo ciekawe i wartościowe były warsztaty kulinarne, które pokazały, jak w codziennej diecie można wprowadzać potrawy, których nie stosowaliśmy do tej pory, a które są i smaczne, i zdrowe. Te warsztaty są lepsze niż każdy wykład na temat zdrowej diety – mówi wicemarszałek Roman Kolek, który uczestniczył w spotkaniu w Kędzierzynie-Koźlu.

Podczas spotkań urząd marszałkowski  promował program „zdrowa wątroba”, wdrażany już tej jesieni, a polegający na przebadaniu w kierunku obecności wirusa zapalenia wątroby typu c wszystkich hospitalizowanych pacjentów w województwie opolskim. Jak jest to ważny program, pokazało choćby spotkanie w Kędzierzynie-Koźlu – tam niemal połowa obecnych wykonała takie badania.

Na razie zorganizowano sześć spotkań w regionie, ale kolejne już są w trakcie ustaleń – i zawsze to jest inicjatywa lokalna. Pomysł na taką akcję zrodził się podczas spotkań z mieszkańcami, promujących Marszałkowski Budżet Obywatelski.

VR

Udostępnij wpis: