Dziś na konferencji prasowej podsumowano 24. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie opolskim. W tym roku były rekordowe.
Ponad 41 tys. zwiedzających, blisko 200 wydarzeń w 56 miejscowościach – to efekt tegorocznej edycji EDD. Mamy co świętować, bo został pobity rekord z 2015 r. (102 wydarzenia, 41 miejscowości i 35 tys. gości).
W tym roku odnotowaliśmy wzrost liczby wydarzeń o 96 proc., wzrost liczby miejscowości i organizatorów o 36,5 proc., a także wzrost frekwencji o 14,2 proc. EDD stają się już rozpoznawalną marką w województwie opolskim, a kolejne edycje tego wyjątkowego święta zabytków spotykają się z coraz większym zainteresowaniem zarówno ze strony organizatorów, jak i uczestników.
Narodowy Instytut Dziedzictwa nagrodził także organizatorów najciekawszych wydarzeń w ramach EDD. W tym roku nagrody otrzymali:
- Dariusz Zięba – Stowarzyszenie „Zielony Most” w Skorogoszczy
- Adrian Dwornicki – portal „Otmuchowskie zabytki i osobliwości”
- Roman Jarosiński – Stowarzyszenie „Dolina Małej Panwi” w Ozimku
- Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie – Koźlu
- Informacja Turystyczna w Nysie – Bastion św. Jadwigi
Kolejna edycja EDD odbędzie się w dniach 9-10 i 16-17 września 2017 r. w Opolu Zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego hasło przewodnie 25. edycji EDD w Polsce brzmi: „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.
Poprzez tak sformułowany temat będziemy chcieli pokazać krajobraz, jako zapis historii i tradycji w środowisku przyrodniczym, zapis działania człowieka w przestrzeni. Zachęcimy do odczytania wielowarstwowych treści przekazywanych przez jego poszczególne składniki i ich wzajemne relacje. Bo krajobraz kulturowy sam z siebie nie powstał. To obecność człowieka, jego wiedza, wrażliwość i zmienianie przestrzeni w miejsce tworzyło i nadal tworzy krajobraz, który spróbujemy podczas EDD „odczytać”.
Będziemy chcieli pokazać, jaki jest krajobraz naszego dziedzictwa, piękno dużych miast, malowniczość wsi opolskich oraz wszystko to, co zawiera w sobie pojęcie krajobraz. Poprzez zabawę i edukację pokażemy jak zmieniał się krajobraz, jak powstawały i zmieniały się miasta – w tym zwłaszcza miasto Opole, które w przyszłym roku obchodzi piękny jubileusz 800-lecia lokacji. Będziemy chcieli zwrócić uwagę mieszkańców naszego województwa na potrzebę uporządkowania przestrzeni, zachowanie ładu, aby przekazać kolejnym pokoleniom krajobraz, którym my obecnie możemy się cieszyć. Będziemy mówić o potrzebie ochrony krajobrazu i o tym, jak piękna przestrzeń może wpłynąć na nas samych, jak może uczyć nas wrażliwości i empatii, jak może uczynić z nas lepszych ludzi. Opowiemy o tym, jak wiele dziedzin nauki – od geografii przez historię, sztukę i fotografię po ekonomię i prawo – zajmuje się dziś krajobrazem, czego dowodzi sukces uchwalonej w 2015 r. „ustawy krajobrazowej”.