Odbudowa po powodzi za unijne pieniądze

Z końcem maja Województwo Opolskie uzgodniło z Komisją Europejską wprowadzenie do  programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego konkretnych pieniędzy na odbudowę zniszczeń popowodziowych. Dla samorządów lokalnych, na odbudowę infrastruktury społeczno-publicznej, mamy w tej puli 38,1 mln euro.

Dziś marszałek Szymon Ogłaza rozmawiał z samorządowcami o zasadach i możliwościach podziału tych pieniędzy. – Zależy nam na tym, aby pieniądze jak najszybciej trafiły do gmin i żeby gminy z sobą nie konkurowały, dlatego chcielibyśmy przeprowadzić ten nabór w trybie pozakonkursowym. Dobrze by także było, żeby powstały projekty partnerskie – powiatowe, bo to znacznie ułatwi nam współpracę – mówił marszałek.

Ale, jak podkreślał marszałek, procedura pozakonkursowa wymaga dość dużego tempa prac, bo nabór należałoby ogłosić już we wrześniu i zakończyć go do końca listopada, bo wtedy mija rok od wejścia w życie tzw. ustawy wdrożeniowej, która pozwala na składanie projektów w specjalnym trybie.

Potrzeby ogromne, ale nie wszystko będzie można sfinansować

Jak informowała dyrektor Małgorzata Kąpała z Departamentu Programowania Funduszy Europejskich UMWO, mamy już fiszki projektowe, przygotowane przez samorządowców, czyli wiemy, jakie są potrzeby. – Dziś mamy 41 fiszek na łączną kwotę 138,5 mln euro, co pokazuje skalę potrzeb. Ale wiemy już, że nie wszystkie zaplanowane projekty będzie można z tych pieniędzy dofinansować, bo nie mieszczą się one w sztywnych kryteriach, określonych przez Komisje Europejską – podkreślała.

Największy problem będzie z projektami drogowymi, bo fiszki na te projekty opiewają niemal na 89 mln euro, a Komisja Europejska pozwoli na dofinansowanie wyłącznie dróg lokalnych, bezpośrednio (lub pośrednio – jeśli to jest jedyna droga) prowadzących do obiektów infrastruktury społeczno-publicznej.

A jakie inwestycje będzie można dofinansować? To przede wszystkim odbudowanie po zniszczeniach powodziowych placówek edukacyjnych, kulturalnych, prowadzących usługi dla osób starszych, niesamodzielnych, placówek wsparcia dziennego dla najmłodszych, ośrodków pomocy społecznej, urzędów. Może to być też budowa nowych takich placówek, w miejsce zniszczonych po powodzi. Niestety, nie będzie można dofinansować odbudowy ośrodków rekreacyjnych, sportowych (jeśli nie są elementem infrastruktury szkolnej), remiz OSP czy też rozbudowy istniejących już obiektów.

Teraz czas na rozmowy w każdym powiecie

O szczegółach przedstawiciele marszałka będą rozmawiać zapewne w każdym z siedmiu powiatów, których samorządy o taką pomoc mogą się ubiegać. Czasu jest mało, a propozycja marszałka dotyczy konstruowania projektów partnerskich, właśnie na poziomie powiatów. Rozmowy robocze, które zaczną się już wkrótce, pozwolą na wypracowanie w powiatach wspólnej listy potrzeb i rekomendowanych przez zarząd województwa projektów partnerskich. Takie propozycje powinny się pojawić do końca lipca tego roku. Jeśli to się uda, to we wrześniu zostanie ogłoszony nabór, który przeprowadzi Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki i który zostanie rozstrzygnięty do 26 listopada.

 

Przypomnijmy – w maju Komisja Europejska zaakceptowała obszary wparcia. Wdrożenie nowego priorytetu 13 pn. Fundusze Europejskie na rzecz odbudowy i odporności opolskiego po powodzi [RESTORE] przewiduje wsparcie na odbudowę dla:

  1. ochotniczych straży pożarnych (OSP) i Państwowej Straży Pożarnej (PSP) – 10 mln euro;
  2. infrastruktury drogowej (drogi wojewódzkie) – 29,7 mln euro,
  3. infrastruktura społeczno-publiczna – 38,1mln euro.

Razem na odbudowę po powodzi w regionie przewidziano po wprowadzeniu tego priorytetu  77,80 mln euro, czyli około 326 milionów 760 tysięcy złotych.

vr

Udostępnij wpis: