Życie z pasją 

Mają talenty, odkrywają je w sobie i opowiadają o swoich pasjach. W przyszłości chcą wykonywać pracę, która daje radość. Jacy są młodzi ludzie można było się przekonać w trakcie Festiwalu Kariery, który został zorganizowany w Opolu.

Przyszli artyści, geodeci, kosmetolodzy, architekci czy informatycy spotkali się w trakcie Festiwalu Kariery „Z Talentem w Przyszłość”. Uczniowie szkół z całego województwa opolskiego  przekonywali, że zawodów jest tak wiele, jak pasji i zainteresowań.

– Studiuję kierunek artystyczny. Zauważam, że wśród moich kolegów i koleżanek nie ma reguły, każdy odnajduje swój indywidualny talent. Są wśród nas z zamiłowania rzeźbiarze, malarze czy osoby, które interesują się grafiką komputerową czy sitodrukiem. Trzeba czuć, to coś, aby później móc rozwijać się pod okiem profesorów. Nie wiem czy pasję odkrywa się, czy rodzi się ona sama. Dzięki niej człowiek jest szczęśliwy – mówi Klaudia Woźniak z wydziału sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

Lukas Gogol zwycięzca programu Mam Talent rozmawiając z uczestnikami festiwalu zachęcał do tego aby rozwijać swoje pasje. – Trzeba szukać i kochać tego, co się lubi. Później pozostaje szlifowanie talentu. Każdy znajdzie go prędzej czy później. Ja znalazłem pasję w muzyce ponad dziewięć lat temu. To wtedy rozpoczęła się moja przygoda z akordeonem – mówi.

O tym, że świadomość pasji i świadomość tego, co chce robić się w przyszłości przychodzi w różnych momentach mówił Krzysztof Jarota, aktor z teatru Lalki i Aktora w Opolu. Sam przyznał, że wśród jego młodzieńczych pasji był zawód kierowcy tira czy ekonomisty. – Talent przychodzi wtedy, kiedy odpowiadamy sobie na pytanie, kiedy chcemy, czy kim nie chcemy być. Na początku przygotowywałem się do zawodu ekonomisty, kiedy już kończyłem szkołę, odkryłem, że chcę wyrażać się artystycznie. Są oczywiście tacy, którzy wychowują się na deskach teatru, ale swoje zacięcie aktorskie można odkryć w każdym wieku – mówi.

Kornelia Gubała z Nysy przygotowuje się do zawodu kosmetologa. – Ważne jest aby próbować wielu rzeczy. Jeżeli ktoś ciekawi się cerą, to kosmetologia jest tym, co bym polecała. Pomagamy ludziom dbać o urodę. Sam talent nie wystarcza, potrzebna jest praca – mówi uczennica.

Matylda Machała w przyszłości chce być technikiem. Podobnie jak większość młodych ludzi zachęca do poszukiwań własnych talentów. – Na początku trzeba mieć chęci. Od najmłodszych lat byłam zachęcana do poszukiwań. Zawsze interesowałam się jak działa zegarek, jak jeździ samochód. Dzięki odpowiedziom moich rodziców zainteresowałam się szkołą o kierunku technicznym. W szkole w której się uczę z kolegami zbudowaliśmy samochód, który będziemy prezentować podczas konkursu dla młodych talentów  w Berlinie – dodaje Gubała.

Patryk Dziedzic już teraz wie, że chce być informatykiem. – Od dziecka interesowały mnie komputery. Jestem prawie wykształconym informatykiem. Interesują mnie projekty 3D. Praca powinna dawać zadowolenie i rozwijać zainteresowania. Chcę czuć się potrzebny  – dodaje Dziedzic.

Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła uważa, że rolą rodziców jest pomoc w odkryciu pasji i talentów wśród swoich dzieci.- Przez 14 lat byłem nauczycielem i zwracałem uwagę na zdolności i predyspozycje swoich uczniów. Kariera jest czymś bardzo konkretnym, jest to też drogą, którą się idzie przez całe życie. Na tej drodze są przystanki, na których się zatrzymujemy, czy w ogóle zmieniamy drogę. Ważne jest aby towarzyszyli nam pomocni ludzie – dodaje Buła.

Anna Międzybrodzka pasjonuje się sportem obecnie jest zawodniczką Stali Brzeg. – Pasja to robienie tego o się lubi. Ja swoją pasję odnalazłam w koszykówce. Dzięki temu mogę zapomnieć o problemach dnia codziennego. Lubię również słuchać muzyki. Chciałabym odnaleźć się w sporcie zawodowym – dodaje Międzybrodzka.

Festiwal Kariery został zorganizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy oraz samorząd województwa opolskiego.

PW

 

Udostępnij wpis: