Współpraca młodych ludzi z Województwa Opolskiego i Obwodu Iwano-Frankiwskiego trwa od wielu lat. Mimo wojny w Ukrainie, realizowanych jest wiele inicjatyw mających na celu zbliżenie mieszkańców współpracujących regionów.
Na zaproszenie Fundacji Piastun na Opolszczyznę przyjechała siódemka młodych, utalentowanych i aktywnych społecznie uczniów z Iwano-Frankiwska. W ramach projektu będą integrować się ze swoimi rówieśnikami z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 30 w Opolu. Zaplanowano zajęcia edukacyjne, wizyty w miejscach istotnych dla historii i kultury regionu oraz warsztaty mające na celu budowanie dialogu międzykulturowego.
Krzysztof Pawlak z Fundacji Piastun od lat zaangażowany w obszar integracji młodzieży przyznaje, że czas wojny dla ukraińskiej młodzież jest bardzo trudny. Takie spotkania to także forma wsparcia dzieci, które mogą odetchnąć od codziennych traum i trudów trwającego ponad trzy lata konfliktu. – Projekt podkreśla znaczenie dialogu, współpracy i wzajemnego zrozumienia w budowaniu przyszłości wolnej od uprzedzeń i konfliktów. Jako Fundacja, uznaliśmy, że grupą najbardziej potrzebującą wsparcia są dzieci, które straciły swoich bliskich w czasie wojny. Gościmy ich teraz w regionie. To trudne doświadczenia, chcemy ich w ten sposób wesprzeć. Bardzo chcemy, żeby ten konflikt się skończył – zaznaczył.
W spotkaniu wzięła udział także wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura, która podkreśliła, że z ogromna radością gości młodzież z Ukrainy. – Zarówno polskie, jak i ukraińskie dzieci mogą bardzo dużo skorzystać, biorąc udział w takim projekcie. Poznają siebie, swoje możliwości, realizując marzenia i plany – podkreśliła wicemarszałek. Zaznaczyła również, że województwo opolskie, choć małe, jest wielokulturowe, a to ogromna wartość w budowaniu dialogu i partnerstwa. – Gmina Krapkowice, w której mieszkam od wielu lat współpracuje z ukraińskim Rohatyniem. To bardzo cenne kontakty, ale przed wszystkim wspaniałe porozumienie mieszkańców ponad granicami – zauważyła.
Fundacja Piastun od lat aktywnie wspiera kontakty polsko-ukraińskie, regularnie goszcząc w województwie opolskim młodzież z Ukrainy, w tym także dzieci i młodzież z wadą słuchu. Teraz, dzięki tej najnowszej wymianie, fundacja kontynuuje swoją misję budowania mostów i pielęgnowania przyjaźni między kolejnymi pokoleniami Polaków i Ukraińców.
kk