Miejsce wyjątkowej historii. Uczciliśmy pamięć o III Powstaniu Śląskim

Góra Świętej Anny jest szczególna nie tylko z uwagi na unikatowe walory krajobrazu i terenu. Wydarzenia sprzed ponad stu lat na zawsze zmieniły historię Śląska. 2 maja mija 104. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego.

Powstanie wybuchło w wyniku niekorzystnych dla Polski rozstrzygnięć plebiscytowych. Tej nocy, z 2 na 3 maja 1921 roku, 60 tysięcy Polaków chwyciło za broń w ostatnim z trzech zbrojnych zrywów. Na jego czele stanął znany działacz społeczny Wojciech Korfanty, który odezwie do rodaków pisał: – Zwycięstwo osiągniemy za wszelką cenę i nie ma takiego mocarza na świecie, który by mógł nas okuć ponownie w kajdany germańskie.

Ich dwumiesięczna walka przyniosła efekt w postaci przyznania Polsce znacznie większej części regionu, niż pierwotnie planowano. Najpoważniejsze starcia miały miejsce właśnie w okolicach Góry św. Anny. Szacuje się, że w wyniku walk życie straciło ponad 1200 powstańców.

Jak co roku, każdego 2 maja, upamiętniamy tę trudną historię. Symboliczne złożenie wiązanek to hołd pamięci uczestników III Powstania Śląskiego. W tym tegorocznym wziął udział członek zarządu województwa Robert Węgrzyn, który podkreślił, że Góra Świętej Anny to miejsce wyjątkowe nie tylko dla regionu, ale całej Polski. – Czcimy pamięć poległych, świętujemy też Dzień Flagi RP, czegoś więcej niż samego symbolu. Strzeżmy tej flagi, naszych symboli narodowych i pamiętajmy o bohaterach, którzy o Polskę walczyli – mówił.

Warto przypomnieć, że od roku 2022, każdego 20 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich.

Udostępnij wpis: