Kwietniowa sesja rozpoczęła się wręczeniem Odznak Honorowych „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. Było także m.in. o regionalnym rynku pracy, zabytkach, inicjatywach obywatelskich i gospodarce odpadami.
Odznaki dla wyjątkowych kobiet
Z inicjatywy wicemarszałek Zuzanny Donath-Kasiury marszałek przyznał dwie Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. Jedną otrzymała dr Joanna Łaba, lekarz pediatra, inicjatorka utworzenia w regionie stowarzyszenia pomocy dzieciom z zespołem Downa, które od 2013 roku funkcjonuje jako TRISO – Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21 i obecnie wspiera ponad 150 rodzin z dziećmi z Trisomią 21 z całego regionu. Druga odznaka trafiła do Ilony Nawankiewicz – doświadczonej tyflospecjalistki (to osoba niosąca pomoc osobom niewidomym i słabowidzącym), która sama posiada znaczną niepełnosprawność wzrokową. Swoje doświadczenie zawodowe budowała m.in. jako wolontariusz Fundacji Szansa dla Niewidomych, która w 2023 roku zmieniła swoją nazwę na Fundacja Szansa – Jesteśmy Razem. Od lat jest kierownikiem biura regionalnego Fundacji.
Informacje i analizy
Radni wysłuchali informacji o sytuacji na rynku pracy województwa opolskiego w 2024 roku, przygotowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy i zaprezentowanej przez wicedyrektor WUP Renatę Cygan. Okazuje się, że od kilku lat powoli, choć systematycznie, spada liczba bezrobotnych w regionie – na koniec 2024 roku stopa bezrobocia wyniosła 5,9 %.
Sytuacja na rynku pracy w powiatach Opolszczyzny jest zróżnicowana. W najlepszej sytuacji jest Opole, gdzie występuje najniższa stopa bezrobocia oraz złożono najwięcej ofert pracy, jednocześnie w większości są to propozycje niesubsydiowanego zatrudnienia. Konflikt zbrojny w Ukrainie w dalszym ciągu powoduje negatywne zjawiska, których doświadczają przedsiębiorstwa, co deklarują w badaniach sondażowych. Zwracają one uwagę przede wszystkim na wzrost kosztów prowadzenia działalności, zakłócenia w łańcuchach dostaw i zrywanie umów ze wschodnimi kontrahentami, co przekłada się na ich zmniejszone dochody.
Na sesji radni przyjęli także sprawozdania za lata 2017-2019 oraz 2020-2022 z realizacji planu gospodarki odpadami dla województwa opolskiego. Jak mówił członek zarządu województwa Antoni Konopka, z ich analizy wynika, że w województwie opolskim zwiększyła się ilość odpadów komunalnych selektywnie zebranych. – Na wzrost masy odpadów selektywnie zbieranych ma wpływ m.in. edukacja ekologiczna mieszkańców województwa w zakresie segregowania odpadów i możliwości ich przekazania do PSZOK-ów – podkreślał.
W 2022 roku w województwie opolskim 52 gminy miały już utworzone stacjonarne PSZOK-i na terenie swojej gminy lub wspólnie z inną gminą. Utworzenie nowych PSZOK-ów i ich prawidłowe zarządzanie przyczyniło się do wzrostu masy odpadów zbieranych w tych punktach selektywnej zbiórki odpadów, ponadto umożliwiło większej liczbie mieszkańców nieodpłatne pozbywanie się odpadów, które są przez nich selektywnie gromadzone w gospodarstwach domowych. Należy podkreślić, że kolejna analiza danych z zakresu gospodarki odpadami w województwie opolskim oraz ustalenie celów do realizacji będzie dotyczyła już nowego planu gospodarki odpadami dla województwa opolskiego, przygotowanie którego rozpoczął już Zarząd Województwa Opolskiego.
Są pieniądze na renowację zabytków
Rozstrzygnięty został pierwszy w tym roku nabór wniosków o dotacje celowe na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach. Jak informował wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, wnioski, jakie wpłynęły do tego naboru, opiewały na około 15 milionów złotych. – Do podziału mieliśmy 1 milion 140 tysięcy złotych, które podzieliliśmy na 24 zadania). To przede wszystkim zabytki sakralne, pieniądze dla wspólnot mieszkaniowych i prywatnych właścicieli zabytków, ale także dla 41 Opolskiej Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej na remont zabytkowej barki – wymieniał wicemarszałek. A w związku z tak dużą liczbą wniosków, zarząd ogłosił już drugi nabór na prace konserwatorskie przy zabytkach – tym razem do podziału będzie kwota 2 milionów 600 tysięcy złotych. Nabór trwa do 5 maja br.
Zmiany w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim
Radni przyjęli zmiany w regulaminie Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Kolejna edycja będzie wyglądać zatem nieco inaczej niż do tej pory. Wprowadzone zmiany to m.in. możliwość wyboru większej liczby zadań przez mieszkańców, co wiąże się ze zmianą wysokości minimalnej i maksymalnej wartości zadań oraz możliwość głosowania wyłącznie w formie elektronicznej. Wszystkie znaczące zmiany zostaną ogłoszone na stronie https://budzet.opolskie.pl/ .
vr