Dodatkowe pieniądze z PROW na gospodarkę wodno – ściekową

Na pierwszy rzut oka kanalizacja i sieć wodociągowa mogą umykać naszej uwadze, ukryte pod powierzchnią ziemi. Jednak te niewidoczne systemy stanowią fundament codziennego komfortu życia, rozwoju gospodarki i ochrony środowiska. Kolejne wsparcie to ponad 11 mln złotych dofinansowania na pięć cennych projektów.  

Na operacje typu „Gospodarka wodno-ściekowa” Zarząd Województwa Opolskiego ogłosił w sumie trzy nabory wniosków: w 2016 r., 2019 r. oraz w 2022 r. Zaowocowały one 80 umowami o dofinansowanie na kwotę całkowitą ponad 250 mln zł, wartość dofinansowania wyniosła ponad 147 mln złotych. Z tych pieniędzy skorzystało 46 gmin, które zrealizowały szereg projektów. Zostały wybudowane lub rozbudowane elementy infrastruktury wodno-ściekowej, czego efektami jest: 11 stacji uzdatniania wody, 7 oczyszczalni ścieków, 417 przydomowych oczyszczalni ścieków, 50 km zbiorowego systemu zaopatrzenia w wodę, 235 km systemu kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych.

Ekstra pieniądze, pięć ważnych inwestycji

W marcu br. województwo opolskie otrzymało dodatkowe środki, co pozwala na podpisanie kolejnych pięciu umów o łącznej wartości dofinansowania 11,2 mln zł. To daje możliwości budowy lub przebudowy 4,3 km zbiorowego systemu zaopatrzenia w wodę oraz 4,8 km systemu kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych. – Można powiedzieć, że to pieniądze które otrzymaliśmy z Ministerstwa Rolnictwa „rzutem na taśmę”. Skala potrzeb w zakresie gospodarki wodno – ściekowej jest spora. Pokazał nam to ostatni nabór KPO z tego roku. Mieliśmy alokację na 30 mln złotych, a wnioski zostały złożone na ponad 117 mln złotych – podsumowała Joanna Harus, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Jak dodał członek zarządu województwa Robert Węgrzyn, choć możliwości finansowe PROW-u w tym zakresie się wyczerpały, liczy na wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy. – Czekamy na decyzję Ministerstwa Rolnictwa, ponieważ zwróciliśmy się o dodatkowe środki na ten obszar w ramach KPO. Liczymy, że będzie ona pozytywna – podkreślił Robert Węgrzyn.

Inwestycje jeszcze w tym roku 

Największa kwota, bo blisko 5 mln złotych trafi do Gminy Branice, gdzie samorząd przeprowadzi budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Wysoka. – To bardzo ważna miejscowość, leżąca w dorzeczu Odry. Takie obszary powinny być traktowane priorytetowo w kontekście odbudowy środowiska naturalnego zniszczonego przez katastrofy na Odrze. Potrzeby są nadal gigantyczne, to jeszcze 15 miejscowości, które w naszej gminie wymagają skanalizowania – podkreślił wójt Sebastian Baca.

W Gminie Gorzów Śląski środki w wysokości ponad 950 tysięcy złotych będą przeznaczone natomiast na budowę sieci wodociągowej. – Wybudujemy prawie 2,5 km nowej sieci wodociągowej. Połączy ona dwie miejscowości z nasza gminą, a te do tej pory były one zaopatrywane w wodę z gminy Kluczbork. Cieszymy się, że w końcu się udało. Wniosek składaliśmy bardzo dawno, a teraz czeka na nas miła niespodzianka, otrzymujemy środki na ten cel i planujemy go wkrótce zrealizować – zapowiedział Rafał Kotarski, burmistrz Gorzowa Śląskiego.

Pieniądze otrzymały ponadto Gmina Chrząstowice na „Budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Falmirowice – etap III” (2,53 mln złotych) oraz Przedsiębiorstwo Komunalne „Hydrokan” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Kietrzu, które zrealizuje dwa projekty –  zadania pn. „Przebudowa istniejącej rozdzielczej sieci wodociągowej w gminie Kietrz w miejscowości Chróścielów-Nasiedle” oraz „Przebudowa istniejącej rozdzielczej sieci wodociągowej w gminie Kietrz w miejscowości Kozłówki” (łącznie blisko 2,7 mln złotych).

kk

Udostępnij wpis: