„Opolski Bezpieczny Senior”. Wystartował kompleksowy program wsparcia seniorów

Partnerska inicjatywa, atrakcyjna formuła, mnóstwo wiedzy i przydatnych informacji. To wszystko dla bezpieczeństwa najstarszych mieszkańców województwa opolskiego. Wielowymiarowy projekt edukacyjny potrwa do końca 2026 roku. Skala niekorzystnych zjawisk pokazuje, jak bardzo jest potrzebny.

Seniorzy są niezwykle ważną częścią naszego społeczeństwa. Ich doświadczenie i wiedza są bezcenne. Program „Opolski Bezpieczny Senior” ma na celu zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i umożliwić aktywne uczestnictwo w życiu społecznym.

Program jest odpowiedzią na rosnące problemy, z którymi borykają się seniorzy. Często stają się oni ofiarami oszustw „na wnuczka” czy phishingu, tracąc miliony złotych rocznie. Dane wskazują na wysoki poziom ryzyka, zarówno w zakresie bezpieczeństwa finansowego, jak i ruchu drogowego.

Jak przyznał marszałek Szymon Ogłaza, seniorzy to grupa szczególnie narażona na niebezpieczeństwa. Osoby starsze ufają instytucjom jak np. policja, bo mają to zakorzenione – jednak – często po drugiej stronie słuchawki jest oszust. – Na szczęście w ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o pozytywnych sytuacjach, kiedy to seniorzy udaremniają wyłudzenia. Podstawą naszych działań będzie edukacja i uczulanie ich na coraz to bardziej wyrafinowane metody oszukiwania i manipulacji. Inaugurujemy symbolicznie program w Dniu Babci i nadchodzącym Dniu Dziadka – zaznaczył marszałek Szymon Ogłaza.

– Chcemy robić to w sposób kompleksowy, stąd obecność tak wielu instytucji – dodała wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura.

To, że skala problemu jest duża, potwierdza insp. Magdalena Nguyen-Fudala, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu. – Tylko w latach 2022 – 2024 aż 187 seniorów zgłosiło, że padło w naszym regionie ofiarą oszustów. Suma strat to 11 mln złotych. Doszło także do 140 prób takich oszustw – poinformowała.

Program zakłada edukację seniorów poprzez kampanie społeczne, spotkania informacyjne, współpracę międzyinstytucjonalną oraz dystrybucję materiałów edukacyjnych. Wykorzystuje metody uczenia przez naśladowanie i modelowanie pozytywnych zachowań.

Program realizowany jest przez Komendę Wojewódzką Policji w Opolu, Opolskie Centrum Edukacji w imieniu Samorządu Województwa Opolskiego we współpracy z Wojewodą Opolskim, KRUS, ZUS oraz Opolskim Kuratorem Oświaty. Na realizację inicjatywy samorząd województwa przeznaczy w ciągu dwóch lat 200 tysięcy złotych.

kk/ na podstawie materiałów OCE

Udostępnij wpis: