Cztery lata realizacji – kończmy projekt LIFE

Dziś oficjalnie podsumowano cztery lata realizacji projektu LIFE, dotyczącego systemu zarządzania jakością powietrza. Jak mówi Antoni Konopka, członek zarządu województwa, wnioski z projektu na pewno zostaną wykorzystane w opracowaniu kolejnego programu ochrony powietrza dla regionu.

Program to m.in. studia podyplomowe dla koordynatorów spraw związanych z jakością powietrza w gminach, sami koordynatorzy i niezbędny sprzęt w gminach, który pozwala mierzyć jakość powietrza. To także wiele uświadamiających spotkań z mieszkańcami – to wszytko sprawia, że  zmienia się w regionie nastawienie do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła, a sama wymiana możliwa jest dzięki dofinansowaniu z innych funduszy.

Jak mówi członek zarządu województwa Antoni Konopka, od początku zaangażowany w realizację tego projektu, cieszy, że zmienia się nastawienie mieszkańców do spraw związanych z ochroną powietrza. – To dla mnie osobista satysfakcja, że cztery lata intensywnej pracy owocują. Zmienia się stan jakości powietrza. Jak pokazują dane, w roku 2023 nastąpiła znacząca poprawa tej jakości. Myślę, że to jest również pewien wkład samorządu województwa opolskiego – podkreśla Antoni Konopka dodając, że wspólnie z samorządami gmin, z NFOŚ, także przez środki pomocowe z różnych programów wspólnie przyczyniamy się do tego, że Opolanie chętnie wymieniają powoli odchodzące do lamusa „kopciuchy”. – Myślę, że to pozwoli w perspektywie kilku lat mówić, ze mam naprawdę dobre powietrze w naszym województwie – mówi.

Wnioski z projektu LIFE na pewno zostaną wykorzystane w opracowaniu kolejnego programu ochrony powietrza dla regionu.

Warto wspomnieć, że  ramach budowy systemu zarządzania jakością powietrza powstał w regionie moduł monitoringu jakości powietrza. Zainstalowano 71 urządzeń pomiarowych, a sieć pomiarową i wyniki można zobaczyć na dedykowanej wszystkim mieszkańcom stronie: https://ios.life.opolskie.pl/map

vr

Udostępnij wpis: