Opolskie zabytki pięknieją

Województwo opolskie choć małe, może poszczycić się wieloma unikalnymi perełkami historii. Pół miliona złotych wesprze prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy kolejnych dziewiętnastu zabytkach.

W sumie samorząd województwa na ochronę 57 zabytków przeznaczył w tym roku rekordową kwotę 1,7 mln złotych. Aż 1,2 mln złotych zostało przekazanych 37 beneficjentom w maju br. Z uwagi na duże zainteresowanie i dobrą sytuację finansową województwa ochronę zabytków zasiliło kolejne pół miliona złotych. Warto zaznaczyć, że w roku 2018 było to 300 tysięcy złotych, a jeszcze dwa lata temu 900 tysięcy złotych.

Duża część z dofinansowanych zabytków to obiekty sakralne, urocze wielowiekowe kościółki i kapliczki. Dawny blask odzyskają m.in. figury świętych, ołtarze czy obrazy. Parafie wymienią też dachy kościołów, przeprowadzą remont wież kościelnych czy elewacji.

O tym, jak ważna jest konsekwencja we wsparciu zabytków, mówił marszałek Andrzej Buła. – To kontynuacja naszego wsparcia dla zabytków w tym roku. W czasie pierwszej edycji widzieliśmy, jak bardzo dużo zabytków nie otrzymało dofinansowania, więc postaraliśmy się zorganizować kolejną transzę w kwocie pół miliona złotych. Dużą część stanowią zabytki sakralne, które mają najdłuższą historię – mówił marszałek. Jak dodał, cieszy też zaangażowanie wspólnot mieszkaniowych, które coraz częściej sięgają po dotacje.

Parafianin Jacek Marczak z Fałkowic wyjaśnia, że dotacja zostanie przeznaczona na remont zabytkowej kapliczki w miejscowości Domaradz. Do końca roku wymieniona zostanie stolarka drzwiowa i okienna. – To budowla dość znaczącą dla wsi i okolicy. Odbywają się tam m.in. majówki i droga krzyżowa. – wyjaśnił. Aktualna dotacja wynosi 25 tysięcy złotych, jednak jak warto zaznaczyć, parafia korzystała już z pieniędzy z urzędu marszałkowskiego remontując kościół w Falkowicach.

– Otrzymujemy 20 tysięcy złotych na renowację i konserwację figury św. Rafała Archanioła wraz z Tobiaszem. Te figury znajdują się w kościele filialnym w Ścinawie Nyskiej. To piękny barkowy kościół, a sama 1,5 metrowa figura pochodzi z 1850 roku. Bardzo mnie to cieszy, że odzyska dawny blask – mówił ks. proboszcz Józef Antoni Żebrowski, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Nawiedzenia NMP w Ścinawie Małej. Jak dodał kapłan, rzeźby są zaniedbane, przez lata nie przechodziły żadnych prac renowacyjnych. Zabytek zostanie profesjonalnie oczyszczony i zabezpieczony przed szkodnikami, a następnie przejdzie prace restauratorskie w Krakowie. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem rzeźba wróci do nas do 30 listopada. W ubiegłym roku także korzystaliśmy z dotacji, odnowiliśmy figurę św. Józefa – wyjaśnił proboszcz.

Pełny wykaz dotacji, przyznanych w tegorocznym drugim naborze tutaj.

kk

Udostępnij wpis: