Młodzieżowe ONZ o ważnych globalnie wyzwaniach

Mają po kilkanaście lat, ale zdają sobie sprawę, że mają wpływ na przyszłość swojego pokolenia. IX Silesian Model United Nations to pole dyskusji nt. aktualnych wyzwań i problemów. W rolę delegatów wcielają się ambitni licealiści.

Organizatorem dorocznego spotkania jest III Liceum Ogólnokształcące w Opolu. W sali Orła Białego uczestnicy dyskutują o zmianach klimatycznych, trwającej wojnie w Ukrainie i roli kobiet w polityce globalnej. Pole do dyskusji to też hejt, fake newsy, natłok informacji i dezinformacja w internecie. Dokąd zmierza świat? Jaka jest rola młodzieży? Jak radzić sobie z rozwarstwieniem społeczeństwa? Co możemy zrobić, aby wyprzedzić skutki zmian klimatycznych? Odpowiedzi, podczas 3-dniowych obrad, poszukują skupieni w komitetach problemowych delegaci reprezentujący kraje na całym świecie.

Uczestników obrad powitał wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. – Cieszę się, że w siedzibie lokalnego parlamentu – Sejmiku, spotykamy się już po raz dziewiąty. Młodzi ludzie zmierzają się z problemami, także tymi globalnymi. To hejt, bezpieczeństwo w internecie, ale także zdrowie psychiczne, edukacja, rozwarstwienie społeczne czy uzależnienia. Dzisiaj młody człowiek ma dostęp do informacji, często niesprawdzonej, co może prowadzić do przekłamania, nienawiści. To wprowadza go w „bańkę informacyjną”. Ta niewiedza sprawia, że nie można rozszerzyć swojego punktu widzenia, tkwi się i przyjmuje argumentację pseudoekspertów i pseudoautorytetów, idąc z nią w świat. Ci młodzi ludzie, są ambasadorami, aby to zmienić – przyznał.

– Mamy tu nastolatków już doświadczonych o pandemię, lockdown czy wojnę. Łatwo nie mają, ale mają możliwości. To przygotowanie ich do działalności w dorosłym życiu. Prawdopodobnie wśród tych młodych ludzi, są Ci, którzy będą decydować naszej przyszłości. Nasi uczniowie to osoby, które od nas wymagają dyskusji na różne tematy. Zycie szkolne nie toczy się tylko wokół lekcji i rozmawiania tylko, co jest w podręczniku. Te kompetencje bardzo im się przydadzą – zauważyła Joanna Raźniewska, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Opolu.

Uczennica opolskiej „Trójki” Emilia Zwiech wraz ze swoim komitetem skupia się na wpływie kobiet na ekonomię państw rozwijających się. Jak uważa silne kobiety, mogą inspirować inne kobiety. Emilia podkreśla też rolę internetu w życiu młodych kobiet. – Dużo dobrego, ale też złego mogą zrobić osoby rozpoznawalne w sieci, to wpływa na młode kobiety, z taką dezinformacją należy walczyć. Moja obecność tutaj, to pierwszy krok, aby coś zmienić – mówiła.

Fabian Szczepanik studiuje stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wychował się w Niemczech. Podczas obrad reprezentuje Filipiny– Dyskutujemy o wpływie narkotyków na przestępczość w krajach rozwijających się. Jestem optymistą, że głos tych państw jest coraz bardziej respektowany – zauważa. Według niego jednym z największych wyzwań są zmiany klimatyczne.

Sporo miejsca poświęcono także tolerancji i uszanowaniu praw mniejszości. – Jesteśmy w Komitecie Ochrony Praw Człowieka i rozmawiamy o aktywności osób transgender  i intersex w zawodach sportowych na świecie. Ten temat budzi wiele kontrowersji. My jako komitet skupiamy się na toleranci, uszanowaniu każdego i równym traktowaniu – wyjaśnia Maksymilian Bernacki z Liceum Stefana Batorego w Warszawie. Według niego wiele zależy od władzy i rządu, jaki panuje w danych kraju. Jego najbliższe otoczenie jest jednak bardzo tolerancyjne. – U nas w szkole nie ma miejsca na dyskryminację i hejt. Gdyby się to pojawiło, byłoby bardzo piętnowane. Szkoła dąży, aby nie dopuszczać do takich sytuacji. Nagłaśnianie tematu tolerancji zbudowało w nas świadomość szacunku dla każdego – mówił.

Patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa Andrzej Buła.

kk

Udostępnij wpis: