Biznes – edukacja – kooperacja czyli opolscy zawodowcy

W Opolu zakończył się cykl spotkań podsumowujących projekt  „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy”. Dzięki funduszom unijnym na wsparcie uczniów, nauczycieli i szkół zawodowych w całym województwie trafiło ponad 68 milionów złotych!

Przypomnijmy – projekty dotyczące szkolnictwa zawodowego realizowały wspólnie Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki i Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji. Dzięki funduszom europejskim udało się m.in. doposażyć pracownie kształcenia zawodowego, kształcenia zdalnego, ufundować staże i praktyki zawodowe, stworzyć szkolne punkty informacji, kariery i rozwoju kompetencji nauczycieli zawodu, a także ufundować specjalistyczne kursy i dodatkowe zajęcia dla uczniów we wszystkich powiatach regionu.

Spotkania podsumowujące pokazały, jaka jest przyszłość i sposób myślenia samorządu województwa o relacji uczeń, potencjalny przyszły pracownik – pracodawca. Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że zdobycie pieniędzy na takie projekty nie jest problemem.  – Chcielibyśmy, aby młody człowiek w szkolnictwie zawodowym był traktowany bardzo poważnie. W tym projekcie to się bardzo udało. Udało się przygotować ludzi w poszczególnych firmach, żeby umieli przyjąć młodego ucznia na staż, żeby ten młody człowiek poczuł się potrzebny. Powinniśmy mieć tak gen współpracy z młodymi ludźmi – mówi marszałek. A wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura dodaje, że dzięki środkom europejskim udało się pomóc młodym ludziom odkryć ich talenty. – Mogli sprawdzić, jak ich umiejętności i zdolności wykorzystać w praktyce. Pomogły w tym staże w firmach w naszym województwie, ale i Europie. Szkolne punkty informacji i kariery to miejsca, w których mogą dowiadywać się o to, gdzie mogą znaleźć pracę. Przygotowane zostały ich e-portfolia, które mogą wysyłać do firm, wreszcie pracownie zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt – wymienia wicemarszałek i dodaje, że ludzie, którzy brali udział w projekcie jeszcze bardziej uwierzyli w siebie i wzmocnili swój potencjał.

O dobrej współpracy obydwu instytucji, realizujących projekty, mówi dyrektor OCRG Tomasz Hanzel: -Współpracujemy już od wielu, wielu lat, bo to jest taki obszar, w którym należy współpracować. W ramach edukacji chcemy jak najbardziej przybliżać uczniom rynek pracy, ale dać też możliwość, aby przedsiębiorcy mieli wykształconych, sprofilowanych pod kątem swoich potrzeb, potencjalnych pracowników. Nasze działania mają do tego doprowadzić. Dyrektor RZPWE Lesław Tomczak zgadza się, że przede wszystkim chodzi o ty, by dobrze przygotowany do pracy uczeń trafiał w odpowiednie miejsce.

Podczas spotkania podsumowującego swoimi doświadczeniami z odbytych staż dzielili się także uczniowie. Miłosz Ludka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu mówi, że po stażu dostał z firmy, w której odbywał staż, propozycję pracy i dalszych studiów. Jego koleżanka ze szkoły Roksana Perzanowska dodaje, że na stażu nauczyła się wielu rzeczy, których na pewno nie nauczyłaby się w szkole.

vr

Udostępnij wpis: