Ochrona pszczół i moc wydarzeń na wsi

25 lat Programu Odnowy Wsi to świetna okazja do świętowania i wsparcia cennych inicjatyw. Rozstrzygnięto także pierwszy konkurs ofert w konkursie „Opolskie pszczoły”.

W ramach konkursu „25 lat Programu Odnowy Wsi w 2022 roku” wsparcie na łączną sumę 200 tysięcy złotych otrzymało 22 podmioty. „Opolskie pszczoły” to konkurs nowy i odpowiedź na głos opolskich pszczelarzy, którzy prężnie rozwijają kulturę pszczelarską, dbają o dobrostan pszczół, środowisko ich życia oraz dobrą jakość miodu i wosku. W sumie wsparcie w wysokości 130 tysięcy złotych otrzymało 6 organizacji. – Po raz pierwszy rozstrzygnęliśmy konkurs związany tak naprawdę z funkcjonowaniem i fundamentem pszczelarstwa. To środowisko pszczelarzy podpowiedziało, co jest im potrzebne. Chcemy przyczynić się do dobrostanu fitosanitarnego, jakości wosku. Bardzo cieszę się z dobrzej współpracy pszczelarzy, którzy cenią cenią sobie wspólne działania dla dobra pszczół – mówił marszałek Andrzej Buła. Jak dodał, konkurs dedykowany 25-leciu Odnowy Wsi pokazał nam, jakie zmiany zaszły na obszarach wiejskich. – To ogromna metamorfoza, jaka dokonała się w naszych małych miejscowościach. Na wsi można żyć na bardzo dobrym poziomie, spełniać się i rozwijać się – przyznał.

Opolscy pszczelarze już mają pomysł, jak efektywnie wykorzystać przyznane pieniądze. – Chcemy zakupić półautomat do produkcji węzy (węza to specjalny szablon z wytłoczonymi komórkami w kształcie plastra, który umieszcza się wewnątrz ula). Wosk, który jest na rynku nie według nas nie spełnia wszelkich pożądanych parametrów Chcemy zrobić zamknięty obieg wosku. Pszczelarze zrzeszeni w naszym stowarzyszeniu, będą produkować węzę ze zdrowego wosku uzyskiwanego ze swoich pasiek. Aby pszczoły były zdrowe i silne, chcemy pozyskiwać również wosk dziewiczy i produkować z niego węzę – wyjaśnia Jerzy Duda, prezes Nyskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy im. ks. dr Jana Dzierżona. Nyskie stowarzyszenie propaguje jeszcze jedną ważną kwestię. – Prze 40 lat walczyliśmy z chorobą pszczół warrozą i tę walkę przegraliśmy. Dzisiaj promujemy zarządzanie warrozą. Chcemy pokazać, że można mieć zdrowy wosk i węzę. To wszystko oznacza zdrową pszczołę. Ta pszczoła rodzi się, wylęga właśnie w tym plastrze. Jeśli nie jest on niczym zabrudzony to panują tam odpowiednie warunki – precyzuje.

Pilszcz 25-lecie Odnowy Wsi świętować będzie podczas wydarzenie pn. „V Targi Odnowy Wsi Spichlerz Opolszczyzny”, który zaplanowane jest na 14 – 15 sierpnia br. – To piękne i barwne święto wszystkich, którzy towrzą przepiękne rękodzieło. Chcemy, aby wyszli ze swoimi talentami „spod strzechy”. My je pokażemy, a te najpiękniejsze wyróżnimy. Zapraszamy do Pilszcza – zachęcała Danuta Rudnicka, sołtys Pilszcza, działająca w Stowarzyszeniu na Rzecz Edukacji i Kultury w Pilszczu.

kk

 

 

 

Udostępnij wpis: