Ekologiczne warsztaty dla dzieci i młodzieży

Jak świadomość ekologicznych zachowań wpływa na nasze życie i przyrodę i czy warto dbać o środowisko? O tym mogą się przekonać uczniowie opolskich szkół, uczestnicząc w grze terenowej w dwóch opolskich muzeach: Muzeum Wsi Opolskiej i Muzeum Śląska Opolskiego. Z warsztatów można skorzystać do października, łącznie z wakacjami.

O tym, jak ważna jest ekologia, nie trzeba nikogo przekonywać, ale jak zachowywać się proekologiczne, należy uczyć się każdego dnia. Szybki rozwój technologii, wygodniejszy styl życia, dostęp do dóbr spowodowały, że w ciągu 70 lat zaśmieciliśmy planetę. Dziś coraz modniejszy jest trend do życia zgodnie na przesłaniem zero waste. Na czym to wszystko polega, można dowiedzieć się w trakcie warsztatów w ramach projektu „Mamy rady na odpady” zorganizowanych przez urząd marszałkowski województwa opolskiego. – Co dobrego można zrobić z obierek z jabłek? Jak ograniczyć używanie plastiku w gospodarstwie domowym? Do jakiego kubła wyrzucamy papier, a do jakiego szkło? Na te pytania odpowiedzi odnajdą młodzi w trakcie warsztatów „Ogryzek i pestka. Zero waste”. Gra organizowana jest w zabytkowych wnętrzach kamienicy czynszowej w Muzeum Śląska Opolskiego – mówi Teresa Kiecoń z urzędu marszałkowskiego województwa opolskiego, kierownik projektu. Zabawa organizowana jest w każdy wtorek.

– Kolejne warsztaty organizujemy w Muzeum Wsi Opolskiej we wszystkie poniedziałki. W czasie gry młodzież poznaje dawne i współczesne metody radzenia sobie z domowymi odpadami. Pracownicy muzeum opowiedzą, jak można je wykorzystać np. we własnej kuchni – dodaje Teresa Kiecoń. Zabawa polega na odwiedzaniu chat na terenie muzeum, w których można pomóc w wykonaniu takich zadań, jak np. pranie na tarze czy cerowanie podziurawionej bluzy.

Krystian Czech z Muzeum Wsi Opolskiej podkreśla, że sprawy życia wsi sprzed pięćdziesięciu lat były mocno związane z ekologią, choć wtedy o ekologii nikt jeszcze nie mówił. – Jeszcze nie tak dawno temu życie na wsi było bardzo trudne. Przerabiane ubrania nosiło kilka pokoleń. Mydło wytwarzało się samemu. Nam zależy, aby pokazać, jak dać drugie życie wielu produktom. Ta akcja ma uświadomić nam wszystkim, jak ważna jest gospodarka odpadami – mówi Krystian Czech.

Prowadząca zajęcia Anna Król z Politechniki Opolskiej  przekazuje dzieciom, jak ważne jest gospodarowanie odpadami. – Mówię o tym, jak zapobiegać odpadom, a jak już powstaną, to jak je segregować. Segregacja nie jest prosta, ponieważ mamy wiele nowych materiałów np. kompozytów. To właśnie one przysparzają najwięcej problemów – mówi.

Prowadzący zajęcia kulinarne Daniel Lazinka zachęca zaś do wykorzystywania obierków. – Warto umyć marchewkę i z obranej skórki zrobić chipsy. Możemy też usmażyć czerstwe bułeczki. Nie twórzmy odpadów i posłuchajmy naszych babć, jak kiedyś szanowano żywność. Nawet  łupki cebuli można wykorzystać w kuchni – dodaje Daniel Lazinka.

 

Udostępnij wpis: