W Prudniku przekazano kolejny pojazd dla rodzin zastępczych, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wszystko to w ramach projektu „Bliżej rodziny i dziecka – wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo – wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej etap II”. To realna zmiana jakościowa życia wielu rodzin w naszym województwie.
Nowego busa zakupiło Starostwo Powiatowe w Prudniku w ramach tego projektu, którego jest partnerem. Projekt realizowany jest przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu.
Zakup busa pozwoli na sprawne przewożenie wychowanków z pieczy zastępczej na wszelkie wyjazdy. Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura osobiście przekazała klucze do samochodu potrzebującym. Podkreśliła jednocześnie, że takie wsparcie pozwala dzieciom w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. – Konieczne jest podejmowanie takich działań, aby je wspierać i pomagać im, aby nie bały się wyzwań, które czekają na nie w dorosłym życiu. Dzisiaj jesteśmy świadkami przekazania jednego z dziewięciu busów, dzięki którym rodziny zastępcze i dzieci, które są w pieczy zastępczej w całym województwie, mogą uczestniczyć w takim normalnym życiu – mówiła wicemarszałek. To niezwykle praktyczne zakupy, ponieważ do takiego busa może wejść aż 9 osób i wtedy do transportu większej liczby osób wystarczy jeden taki pojazd. To zarówno oszczędność czasu, pieniędzy, jak i mniejszy negatywny wpływ na środowisko. – W ramach tego projektu wspieramy nie tylko zakup takich samochodów, ale również powstają mieszkania wspomagane, remontujemy i modernizujemy rodzinne domy dziecka. Wszystkie te zadania bez pomocy środków europejskich spoczywałyby na barkach jednostek samorządu terytorialnego. Wartość całego projektu to 33 miliony złotych, samochód wart jest ponad 177 tys. zł, a kwota wsparcia dla Powiatu Prudnickiego to 200 tys. złotych – informowała wicemarszałek.
Karina Zawieja główna specjalistka w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej wyjaśniła, na czym polegają również inne działania finansowane w tym projekcie. – Oprócz przekazanego samochodu w ramach unijnego wsparcia trafi tu jeszcze jeden środek transportu, a w tym projekcie zostaną zrealizowane różne działania, skierowane bezpośrednio do dzieci i rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze. Prowadzone są m.in. działania terapeutyczne i inne formy wsparcia, które pozwalają zapewnić dzieciom lepsze warunki niż te, które byłyby możliwe bez wykorzystania funduszy europejskich – tłumaczyła.
Powiat Prudnicki jest jednym z 28 partnerów, którzy biorą udział w całym projekcie. Całkowita wartość projektu to niemal 40 milionów złotych, z czego wkład funduszy europejskich to prawie 34 miliony złotych. Oprócz działań miękkich, takich jak wsparcie terapeutyczne, realizowane są także potrzebne inwestycje.
W ramach projektu zaplanowano m.in. utworzenie 1 rodzinnego domu dziecka, 4 mieszkań o charakterze interwencyjnym i 6 mieszkań wspomaganych dla wychowanków pieczy zastępczej,
utworzenie 5 placówek wsparcia dziennego oraz rozszerzenie oferty w 4 takich placówkach.
kw