Druga odsłona jubileuszu 125-lecia Muzeum Śląska Opolskiego

17 lipca w Muzeum Śląska Opolskiego odbyło się wyjątkowe wydarzenie, jakim był wernisaż nowej wystawy zatytułowany „Nie zapomnij odwiedzić muzeum – przyniesie ci radość. Odsłona II”. To kolejna odsłona obchodów jubileuszu placówki. Miłośnicy historii, sztuki i regionu  na pewno znajdą coś dla siebie.  

Tym razem muzeum sięga do swoich przedwojennych korzeni i prezentuje niezwykle ciekawe eksponaty z działu kulturalno-historycznego. To dobra okazja, by zobaczyć unikalne dzieła sztuki, dawne przedmioty rzemieślnicze oraz pamiątki dokumentujące życie codzienne i kulturę dawnych mieszkańców Opola i Śląska Opolskiego. Wystawa przybliża także historię samego muzeum – jego początki, pasje dawnych kolekcjonerów i rozwój na przestrzeni lat. 

Zastępca dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego dr Joanna Ojdana opowiada, że wernisaż jest częścią obchodów 125-lecia tej instytucji. – W ramach tego jubileuszu przygotowaliśmy drugą odsłonę wystawy „Nie zapomnij odwiedzić muzeum – przyniesie ci radość”. Muzeum to nie tylko warstwa edukacyjna, naukowo-badawcza, ale też kultura wzbogacona o coś, co daje nam dużo emocji, pewnych przeżyć wewnętrznych. Warto wspomnieć, że muzeum pierwszą swoją działalność rozpoczęło w 1900 roku, a dopiero w 1932 roku przeniosło się do swojej obecnej siedziby na Małym Rynku. To tu właśnie przez blisko 20 lat gromadzone były zbiory pod kierownictwem Alfreda Steinerta, który zarówno kierował działem historycznym, jak i też muzeum. Prowadził on rozległe badania naukowe nad dziejami Opola – tłumaczyła.

Wystawa została przygotowana w oparciu o scenariusz Ewy Matuszczyk-Rychlik, we współpracy z pracownikami działu sztuki, historycznego i etnograficznego, a za oprawę plastyczną odpowiedzialna była Halina Fleger. 

Wystawę można zobaczyć w głównym gmachu muzeum, na parterze, towarzyszy jej ilustrowany katalog, dostępny w kasach. To kontynuacja pierwszej części ekspozycji, która została otwarta w styczniu i koncentrowała się na zbiorach archeologicznych i przyrodniczych. Teraz eksponaty mają opowiadać o naszym mieście oraz o ludziach, ich twórczości i codzienności. Wśród ciekawych artefaktów odnajdziemy m.in. wiele pięknych obrazów, przykładowo olejny na desce „Św. Florian” z XIX wieku, godło Rady Miasta Opola sprzed 230 lat, zabytkowe przedmioty codziennego użytku np. nawijarka do przędzy oraz ludowe stroje takie jak kaftan kobiecy „kabocik”. Eksponatów jest naprawdę wiele i kryją w sobie niezwykłe historie. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania muzeum. Poznajcie historię Opola i regionu na nowo! 

kw

Udostępnij wpis: