Wspólnie dla zdrowia – partnerstwo opolskiej i ukraińskiej placówki

Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu podpisało dziś umowę o współpracy z Komunalnym Niekomercyjnym Przedsiębiorstwem- Obwodowe Centrum Perinatalne w Iwano-Frankiwsku. Porozumienie to stanowi ważny krok w kierunku zacieśnienia relacji międzynarodowych w zakresie opieki perinatalnej i wymiany doświadczeń medycznych.

W wydarzeniu wzięła udział wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura, podkreślając znaczenie partnerstwa w kontekście wspólnych działań na rzecz zdrowia matek i noworodków. – Zarówno lekarze, jak i pielęgniarki spotykali się, rozmawiali o współpracy, wymieniali się doświadczeniami związanymi z opieką okołoporodową, ale też opieką nad kobietami. Dzisiaj dochodzi do sformalizowania tej współpracy. To kolejny już szpital marszałkowski, który będzie miał oficjalnego partnera po stronie ukraińskiej. Bardzo zależy nam na tym, abyśmy wspólnie pracowali tak, jak to było jeszcze w czasach pokoju, bo ta współpraca jest wszystkim potrzebna – wyjaśniła.

W ramach zacieśniania relacji z partnerską placówką z Ukrainy, opolski szpital gości delegację medyczną, która ma okazję zapoznać się z funkcjonowaniem jednostki po zakończonym remoncie. – Można powiedzieć, że ta placówka na Ukrainie, to lustrzane odbicie naszego szpitala, odbywa się tam tyle samo porodów co u nas, wykonywanych jest tyle samo operacji. Teraz przyjechali do nas ponownie, by zobaczyć po remoncie blok operacyjny i oddział anestezjologii – mówiła Małgorzata Sobel, dyrektor Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

Jurij Pawłuszyńskyj dyrektor Obwodowego Centrum Perinatalnego w Iwano-Frankiwsku zwrócił uwagę na to, że lekarze i pielęgniarki z jego placówki przebywając w szpitalu w Opolu mają szansę nauczenia się dobrych praktyk, stosowanych przez opolskich lekarzy i przeniesienia ich do własnej placówki.

– Nasz szpital perinatalny obsługuje milion mieszkańców, to jest jedyny szpital regionalny tego typu na poziomie 3 stopnia akredytacji. Z opolską jednostką zajmujemy się analogicznie tymi samymi trudnymi przypadkami, między innymi patologią ciąży czy neonatologią. Po raz drugi jesteśmy w województwie opolskim i te wszystkie doświadczenia, które zdobywamy, następnie wdrażamy w naszym szpitalu – mówił podkreślając, że szpital w Opolu bardzo intensywnie się rozwija i działa zgodnie ze standardami unijnymi, co jest niezwykle inspirujące dla lekarzy z Ukrainy.

Regularne spotkania i wspólne inicjatywy stanowią ważny krok w kierunku nowoczesnej, otwartej na rozwój medycyny. Takie działania pokazują, że mimo dzielących nas granic, łączy nas wspólny cel, jakim jest troska o zdrowie kobiet i dzieci.

kw

Udostępnij wpis: