Już po raz kolejny obchodzimy 20 czerwca Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Z tej okazji na Górze Świętej Anny, przy Pomniku Czynu Powstańczego, spotkali się przedstawiciele władz, kombatanci i młodzież i wspólnie oddali hołd uczestnikom Powstań Śląskich.
Decyzja Sejmu o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich istotnie podniosła rangę czynu powstańczego. A dla samorządu województwa opolskiego było to także zwieńczenie starań wielu środowisk, bo to właśnie samorząd województwa organizował przez wiele lat, w maju, w kolejne rocznice powstańczej bitwy 1921 roku pod Górą Świętej Anny, uroczystości upamiętniające, gromadząc liczne samorządy, kombatantów i harcerzy z całego Śląska.
Dziś wojewoda Monika Jurek, witając zebranych, serdecznie dziękowała licznie zgormadzonym kombatantom i młodzieży szkolnej z gminy Leśnica, która swoim artystycznymi występami uświetniała rocznicowe uroczystości. – To ważne, że tu jesteście, bo jesteśmy to winni tym bohaterom, aby nieść pamięć o tym, co tu się wydarzyło przed laty i jak to wpłynęło na naszą pamięć narodową – mówiła wojewoda.
W imieniu samorządu województwa dziękował za uczestnictwo Robert Węgrzyn, członek zarządu województwa, który podkreślał że Narodowy Dzień Powstań Śląskich wybrzmiewa szczególnie w czasie niespokojnej sytuacji międzynarodowej i dlatego musimy pamiętać o przeszłości, bo bez niej, bez pamięci o wydarzeniach historycznych, nie da się budować przyszłości. – Spotkanie się z polską historią w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny jest naszą powinnością i obowiązkiem, dlatego też czynimy wszelkie starania, aby to muzeum rozbudować i aby spotkanie młodzieży z historia było jeszcze bardziej dobitne i znaczące – mówił Robert Węgrzyn.
Uczestnicy uroczystości oddali hołd powstańcom, składając pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapalając znicze.
Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto państwowe, ustanowione przez Sejm RP w 2022 roku, poświęcone pamięci uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. A 20 czerwca 1922 roku to data, kiedy to w wyniku plebiscytu i poplebiscytowych decyzji wojsko polskie rozpoczęło wkraczanie na terytorium przyznane Polsce.
vr