Druga edycja pokazała, że sołectwa z chęcią, zaangażowaniem i pomysłowością realizują projekty Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej. W bieżącym roku aż 344 wsie województwa opolskiego otrzymają łącznie ponad 2,2 mln złotych.
Celem inicjatywy jest umożliwienie mieszkańcom sołectw wpływu na zainwestowanie środków z budżetu województwa opolskiego na przedsięwzięcia i zadania, które służą rozwojowi, integracji i aktywizacji lokalnych społeczności. W ramach MIS powstają m.in. wiaty, skwerki, doposażone są place zabaw, świetlice wiejskie.
Przez 6 lat trwania inicjatywy, zrealizowanych zostanie (łącznie z rokiem bieżącym) ponad 2 000 projektów, na kwotę blisko 11,7 mln zł. Wartość realizowanych projektów jest przynajmniej o 20 % wyższa, ponieważ tyle wkładu własnego musiała wnieść każda gmina. – Kończymy drugą trzylatkę w MIS. To absolutnie autorskie pomysły poszczególnych sołectw, liderów wsi. Planujemy kolejne edycje, już teraz zastanawiamy się nad kryteriami i chcemy je skonsultować także z sołtysami. Chcemy stawiać na wartościowe i przemyślane wnioski. Dziękujemy beneficjentom za ostatnie sześć lat – wyjaśnił Robert Węgrzyn, członek zarządu województwa opolskiego.
W tym rozdaniu skorzysta m.in. gmina Korfantów. – W tym roku zrealizujemy projekty w tak w pięknych miejscowościach jak m.in. Puszyna czy Rzymkowice. W naszej gminie jest aż 24 sołectwa, dlatego dzielimy to na trzy transze. Staramy się tak robić, aby te pieniądze kumulować i łączyć z innymi funduszami m.in. funduszem sołeckim, aby zrealizować coś większego – wyjaśnił Janusz Wójcik, burmistrz Korfantowa.
Podopolska gmina Dąbrowa od lat efektywnie inwestuje pieniądze z MIS. Ideę zachwala wójt gminy Dąbrowa Katarzyna Gołębiowska-Jarek. – Jesteśmy wdzięczni. Każda złotówka w rękach moich społeczników wpływa na to, że podnosimy jakość życia naszych mieszkańców. To ważne rzeczy dla naszych społeczności, wybierane w gradacji problemów czy braków. To często przedsięwzięcia, o których marzą najmniejsi, ale także najstarsi. Wśród potrzeb jest m.in. kostkowanie powierzchni pod urządzenia na placu zabaw, nowe urządzenia rekreacyjne, montaż płotu czy budowa altany. W tym roku z MIS skorzysta 6 sołectw m.in. Sokolniki, miejscowość, która powstała w ubiegłym roku, a do tej pory była przysiółkiem. Ogromna radość bo razem z funduszem sołeckim pomnoży te środki – zachwalała.
Przypomnijmy, że w II edycji Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej każde sołectwo może otrzymać 6,5 tysiąca złotych.
kk