Aktywizm kobiet –  pierwsze umowy na takie projekty

Dziś odbyło się uroczyste podpisanie umów z organizacjami pozarządowymi w ramach ogłoszonego przez zarząd województwa konkursu „Aktywizm kobiet 2025”. Celem inicjatywy jest wspieranie działań na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn, a także wzmacnianie roli kobiet w życiu społecznym, zawodowym i publicznym.

Dzięki wsparciu samorządu województwa wkrótce rozpoczną się w ramach konkursu działania na rzecz równości i aktywizacji kobiet. Na realizację tych zadań zarząd województwa przeznaczył 100 000 zł. Marszałek Szymon Ogłaza wyraził nadzieję, że dzięki temu konkursowi jeszcze większa liczba organizacji w przyszłości wprowadzi w swoich statutach zapisy i rozpocznie  realne działania na rzecz aktywizmu kobiet. Zwrócił również uwagę, że już podczas prezentacji priorytetów działania swojego zarządu mówił, jak ważne jest stawianie na wyrównywanie dysproporcji. –  Jednym z pierwszych pomysłów, jaki nam przyszedł do głowy wspólnie z Departamentem Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego, było właśnie  przeprowadzenie konkursu. Z jednej strony już stwarza możliwości, aby nasze organizacje pozarządowe mogły zacząć działać na rzecz aktywizmu kobiet, ale z drugiej strony dla nas ma funkcję poznawczą. W ten sposób poznajemy zapotrzebowanie na konkretne działania z tego obszaru – wyjaśnił marszałek.

Dotacje trafiły do pięciu organizacji:

– Fundacja Laboratorium Zmiany zorganizuje Forum Kobiet Opolszczyzny (dotacja 35 000 zł). Jest to wydarzenie stworzone z myślą o sieciowaniu, rozwoju kompetencji i przekonania kobiet do udziału w debatach publicznych. W programie znajdziemy panele eksperckie, spotkania z liderkami i strefę dla lokalnych przedsiębiorczyń.

– Stowarzyszenie Kreatorzy Przyszłości Liga Sztuk przygotuje konferencję „Widoczna. Obecna. Sprawcza.” (dotacja 20 000 zł). W planach młode kobiety z naszego regionu zyskają dostęp do wielu warsztatów, dyskusji, sesji networkingowych. Ponadto wydarzenie będzie aktywować osoby z niepełnosprawnościami.

– Fundacja „Liberta” planuje projekt „W poszukiwaniu swojej wewnętrznej mocy. Kobiety – kobietom” (dotacja 20 000 zł). Czeka nas cykl wykładów i warsztatów wspierających zdrowie psychiczne kobiet oraz rozwój zawodowy specjalistek pracujących w obszarze pomocy psychologicznej.

– Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zorganizuje warsztaty skupione na rozwoju osobistym, przywództwie i kompetencjach cyfrowych: „Kobiety w działaniu: Od pomysłu do sukcesu” (dotacja 8 000 zł).

– Opolskie Kobiety Sukcesu stworzą cykl szkoleń i spotkań edukacyjnych (dotacja 17 000 zł), które pomogą uczestniczkom, szczególnie tym, które spotykają się z wykluczeniem, wzmocnić swoją pozycję zawodową, społeczną i osobistą.

Każdy z projektów odgrywa dużą rolę w dbaniu o potrzeby kobiet z naszego regionu. Pokazują one, jak różnorodne są ich potrzeby.

kw

Udostępnij wpis: