Zakończyła się inwestycja związana z przebudową kotłowni i montażem układu kogeneracyjnego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Uroczystość z tej okazji podkreśliła ogromne znaczenie tej modernizacji, która pozwoliła na poprawę efektywności energetycznej szpitala oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.
Dotychczasową kotłownię węglową zastąpiono nowoczesnym systemem kogeneracyjnym, zasilanym gazem. Ta zmiana przynosi duże korzyści dla środowiska, zmniejszając emisję zanieczyszczeń do powietrza. Prace rozpoczęły się w maju 2023 roku, a zakończyły w lutym 2025. Łączna moc zainstalowanych w ramach zadania silników wynosi 1,11 MW mocy cieplnej oraz 0,998 MW mocy elektrycznej. Dzięki temu rozwiązaniu szpital zyskał nowoczesne źródło ciepła, które zapewnia nie tylko energię cieplną, ale i elektryczną, co prowadzi do znacznych oszczędności.
Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Dariusz Madera podkreśla, że wprowadzenie takiego rozwiązania jest opłacalne dla funkcjonowania szpitala. – Nasza elektrociepłownia to kotłownia w układzie kogeneracyjnym, w której przy jednoczesnym spalaniu gazu będziemy wytwarzać i ciepło, i prąd elektryczny, które będą zużywane do pracy szpitala. Dzięki temu po pierwsze uzyskujemy własne źródło energii cieplnej, które w trudnych momentach może pomóc w zabezpieczeniu placówki, ponadto obniży to koszty funkcjonowania szpitala i zmniejszy emisję Co2 do środowiska – wyjaśnia.
Inwestycja o wartości 23,6 mln zł zrealizowana była w ramach projektu miasta Opola „Likwidacja indywidualnych źródeł ciepła w obiektach użyteczności publicznej w Opolu”. Wprowadzone zmiany możliwe były dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020 oraz Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027. Istotę wspierania tak ważnych inicjatyw wytłumaczyła wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura. – Fundusze europejskie to oczywiście takie działania, które zamieniają nasze życie na lepsze. Tutaj w szpitalu dzięki nowoczesnemu źródłu ciepła mamy nie tylko możliwość ogrzewania, ale również wytwarzania prądu. To bardzo ważne. Finansowanie z funduszy unijnych to dwie perspektywy finansowe: – w pierwszej przekazaliśmy prawie 9 mln złotych, w drugiej prawie 8, za każdym razem to ponad 62% kosztów inwestycji. Jest to więc bardzo duże wsparcie urzędu marszałkowskiego i środków europejskich. Bardzo cieszę się, że możemy dzięki funduszom europejskim, dzięki doskonałej współpracy stwarzać coraz lepsze warunki funkcjonowania jednostek publicznych – podkreśliła.
Realizacja tego projektu jest doskonałym przykładem współpracy, który skutecznie wspiera stosowanie bardziej ekologicznych rozwiązań, mających na celu zrównoważony rozwój naszego województwa. Nastąpi redukcja emisji pyłu zawieszonego PM 10, zmniejszy to więc również wszelkie choroby związane z zanieczyszczeniami przykładowo choroby układu oddechowego, nowotwory i alergie.
Rafał Mikołajczak Prezes Firmy ECOMEX Gliwice podkreślił, że mimo tego, że ta instalacja była wyzwaniem, to wszystko przebiegło bardzo sprawnie. – To była trudna inwestycja, bo dosyć złożona, jest zarówno wyposażona w układ kogeneracyjny, jak i kotły z bardzo rozbudowaną instalacją technologiczną. Ponadto utrudnieniem był hałas, ponieważ tu blisko znajduje się osiedle, ale wszelkie zaprojektowane rozwiązania dotrzymują wszystkich norm i nie powodują żadnych nieudogodnień dla mieszkańców. Wszystkie stare kotły węglowe zostały zlikwidowane i zastąpione dwoma kotłami gazowymi i dwoma ekogeneratorami, które wytwarzają i ciepło i prąd elektryczny. To powinno w znaczący sposób obniżyć koszty eksploatacji szpitala – mówił.
kw