Uniwersytety III wieku – z pasją, pomysłami i chęcią do działania

Już po raz trzeci samorząd województwa przygotował program „Opolskie UTW”, skierowany do słuchaczy Uniwersytetów III Wieku w całym regionie. To okazja do jeszcze większej aktywności opolskich seniorów. Właśnie zainaugurowano tegoroczną edycję.

Program, realizowany przez samorząd województwa, oferuje wsparcie dla ciekawych, często innowacyjnych projektów dla słuchaczy Uniwersytetów III Wieku z całego regionu. W ubiegłym roku skorzystały z niej 23 organizacje, a na realizację ich pomysłów zarząd województw przeznaczył 180 tysięcy złotych. W tym roku jest to 190 tysięcy złotych.

Otwierając spotkanie inaugurujące tę edycję programu, wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura zwracała się do seniorów i podkreślała, że są niezwykle ważną grupą naszego społeczeństwa. – To od was zależy, jak będziecie żyć. Nie mamy wpływu na geny, ale mamy wpływ na to, jak funkcjonujemy, jak się odżywiamy, jakie są nasze relacje z bliskimi, z ludźmi, których spotykamy. Możemy wpływać na to, by nasze życie było pełne, ale musimy się o to postarać. Państwo jesteście fantastycznym przykładem, jak można wykorzystać czas, w którym żyjecie – mówiła. Apelowała do wszystkich, żeby swoim pozytywnym przykładem zarażali innych seniorów.

Aktywny słuchacz Uniwersytetu III Wieku w Nysie, członek zarządu województwa Antoni Konopka mówił zaś, że przykłady bogatej działalności seniorów mobilizują do działania samorządy, tak lokalne, jak i wojewódzki. – Wasze inicjatywy powodują, że z roku na rok rozszerzamy naszą ofertę do środowisk senioralnych – dodawał.

W tym roku, jak i w ubiegłym, współpracę Uniwersytetów III Wieku w regionie koordynuje Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL. Dyrektor tej placówki, Magdalena Popławska, mówiła w ubiegłym roku, że program to idealny przykład aktywności seniorów. – W tej współpracy zawsze możemy liczyć na element zaskoczenia, bo co roku pojawiają się całkiem nowe, ciekawe i inspirujące projekty. Seniorzy naprawdę bardzo wiele mogą nas nauczyć i zaszczepić w nas pozytywne myślenie – mówi.  Projekt „Opolskie UTW” zakłada, że to słuchacze sami przygotowują projekty, a OCDL pomaga w ich realizacji.

Mamy nadzieję, że i ten rok będzie obfitował w wiele ciekawych inicjatyw opolskich seniorów.

vr

Udostępnij wpis: