Rekordowa dotacja dla Katedry Opolskiej

Katedra Opolska otrzyma w tym roku 2 000 000 zł z budżetu województwa w ramach konkursu na prace konserwatorskie – to najwyższa dotacja, jaka kiedykolwiek została przekazana przez Zarząd Województwa Opolskiego w ramach naborów wniosków na prace przy zabytkach.

Marszałek Szymon Ogłaza przypomina, że zarząd województwa opolskiego od lat regularnie wspiera Katedrę, przekazując m.in. dotacje na prace konserwatorskie restauratorskie przy zabytkach ruchomych stanowiących wyposażenie świątyni. –  Katedra jest najważniejszą świątynią w naszym regionie, ale to również jeden z najważniejszych zabytków w regionie.
Na ostatniej sesji sejmiku, która odbyła się we wtorek 27 maja, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie tej dotacji. To nasza cegiełka do tego, żeby jeszcze w tym roku można było liczyć na otwarcie świątyni dla wiernych i zwiedzających – dodaje.

– To rekordowa kwota wsparcia dla katedry, ale rekordowa także dla samorządu województwa opolskiego w tym roku, jeśli chodzi o pieniądze na zabytki – mówi wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. – To nasze pewne zobowiązanie i ciąg konkretnych zdarzeń i kolejnych kwot, które  w ostatnich latach trafiają na remonty i modernizacje zabytków. W większości  trafiają one przede wszystkim do kościołów, bo zabytków sakralnych mamy najwięcej, m.in.  na odnowienie kościołów, witraży czy ołtarzy. Są takie kościoły, jak np. w Fałkowicach czy św. Katarzyny w Opolu, gdzie od kilku lat dokładamy swoją cegiełkę i te kościoły faktycznie się zmieniają nie tylko dla wiernych, ale także dla lokalnych społeczności. Bardzo się cieszę, że możemy dokładać do tego naszą cegiełkę – dodaje wicemarszałek.

Ordynariusz diecezji opolskiej ks. biskup Andrzej Czaja ma nadzieję, że jeszcze w tym roku wierni wrócą do najważniejszej świątyni w diecezji, m.in. dzięki tej dotacji z samorządu województwa na dokończenie pewnego etapu prac. – Dzięki tak dużemu wsparciu możemy kontynuować prace w naszej katedrze. Kieruję słowa wdzięczności na ręce pana marszałka dla całego sejmiku województwa. Bardzo mnie cieszy, że u podstaw tego wsparcia jest świadomość wielkiej wartości znaczenia naszej Katedry. Cieszy mnie ta jednogłośność, bo to pokazuje, że udało się odpolitycznić taką ważną sprawę – mówił ksiądz biskup, dziękując także za każde wsparcie kościołów w diecezji opolskiej.  – Ta dotacja pozwali nam na kontynowanie
i ufam, że także na dokończenie wielu prac, zwłaszcza ostateczne wyłożenie posadzki. To wszystko będzie ważne dla naszego miasta, ale i regionu, bo też to będzie oznaczało również fantastyczny produkt turystyczny. Najważniejsze w tym wszystkim, że nasza katedra wróci do użytku – podkreślał biskup.

W latach 2022-23 we wnętrzu katedry prowadzone były badania archeologiczne, w wyniku których pod posadzką odkryto mury dawnego kościoła kolegiackiego z XIII wieku oraz fragmenty murów świadczące o przekształceniach architektonicznych świątyni na przestrzeni wieków. Katedra to nasze kulturowe dziedzictwo, które przez wieki wspomagało budowanie i utrwalanie wspólnej tożsamości lokalnej i regionalnej, a także kształtowało potencjał wielokulturowy społeczeństwa zamieszkującego ten region.

fj

Udostępnij wpis: