Opolszczyzna inwestuje w rozwój firm i instytucji wspierających biznes. Można skorzystać z prawie 12,5 mln złotych z konkursów przygotowanych przez OCRG
Województwo Opolskie nie zwalnia tempa we wspieraniu przedsiębiorczości i uruchamia nowe wsparcie dla regionalnej gospodarki oraz nowopowstałych firm. W ramach działania „1.5 Wsparcie dla nowopowstałych MŚP” (działających do 24 miesięcy), udzielane będą np. bony lub granty na usługi doradcze. Co więcej, w ramach działania „1.7 Opolskie Konkurencyjne Vouchery dla MŚP” mikro, małe i średnie firmy bez względu na rok założenia działalności również zyskają dostęp do voucherów na profesjonalne usługi doradcze, a w ramach „1.7 Opolskie Konkurencyjne Profesjonalizacja Usług IOB” Instytucje Otoczenia Biznesu – do grantów wspierających rozwój ich kompetencji i akredytację. Łączna pula środków w tych 3 konkursach, to ponad 12 500 000 złotych, pochodzących z programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021–2027. Wszystkie konkursy realizowane są przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, a nabory ruszają 21 maja 2025 r.
Wsparcie szyte na miarę
Firmy z sektora MŚP mogą ubiegać się o dofinansowanie profesjonalnych usług doradczych realizowanych przez akredytowane instytucje otoczenia biznesu, którymi są Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, Fundacja Rozwoju Śląska, Izba Gospodarcza Śląsk, Uniwersytet Opolski, Park Naukowo Technologiczny, Politechnika Opolska, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów budowlanych, Opolska Izba Gospodarcza, Politechnika Wrocławska.
W ramach działania 1.7 Opolskie Konkurencyjne Vouchery dla MŚP, dla przedsiębiorców z Opolszczyzny, niezależnie od stażu działalności, OCRG przygotowało do 150 tysięcy złotych. – Minimalna kwota dofinansowania to od 5 do 50 tysięcy złotych przypadająca na jeden wniosek grantowy, przy czym każdy przedsiębiorca może złożyć maksymalnie 3 wnioski, więc do pozyskania jest do 150 tysięcy złotych – mówi Michał Wojczyszyn, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.
Nabór na tzw. profesjonalne usługi doradcze świadczone przez akredytowane IOB prowadzony będzie od 21 maja do 4 czerwca 2025. – Budżet naboru wynosi aż 3 miliony 850 tysięcy zł, a maksymalny procent wsparcia 70% przy minimalnym 30% wkładzie własnym MŚP – dodaje Wojczyszyn. Aby skorzystać z konkursu, przedsiębiorstwo musi prowadzić działalność na terenie województwa opolskiego – posiadać siedzibę, oddział lub inne miejsce działalności, którym dysponuje przez okres realizacji i trwałości projektu.
Granty dla IOB. Profesjonalizacja zaplecza rozwoju gospodarczego
Równolegle OCRG uruchamia nabór skierowany do instytucji otoczenia biznesu – organizacji, które wspierają MŚP poprzez doradztwo, szkolenia i rozwój innowacji. Granty w wysokości od 10 tysięcy złotych do 100 tysięcy złotych mają pomóc tym instytucjom w rozwoju kompetencji, zdobyciu regionalnej akredytacji i świadczeniu usług na wyższym poziomie.
– Silne otoczenie biznesu to podstawa nowoczesnej gospodarki. Jeżeli chcemy, by firmy z Opolszczyzny rozwijały się dynamicznie, musimy zadbać o to, by miały dostęp do wysokiej jakości wsparcia – także instytucjonalnego – podkreśla Tomasz Hanzel, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki UMWO. Grantobiorcami mogą być jedynie IOB z województwa opolskiego, które uzyskały regionalną akredytację. Maksymalny poziom dofinansowania to 70% wartości projektu, z obowiązkowym wkładem własnym wynoszącym minimum 30%.
Wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw
Trzecim projektem przygotowanym przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki jest wsparcie dla nowopowstałych firm. Tutaj pula pieniędzy wynosi 8 milinów złotych. Firmy działające na rynku nie dłużej niż dwa lata będą mogły ubiegać się nawet o 300 tysięcy złotych dofinansowania. Celem programu jest nie tylko wsparcie innowacyjnych pomysłów, ale również wzmacnianie konkurencyjności regionu i tworzenie nowych miejsc pracy.
– Program jest odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców rozpoczynających działalność w niełatwym otoczeniu gospodarczym. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na zakup sprzętu, rozwój usług, wdrożenie nowych technologii oraz skorzystanie z doradztwa biznesowego –podkreśla Tomasz Hanzel.
Minimalna kwota dofinansowania to 50 tysięcy złotych, a maksymalna – aż 300 tysięcy złotych. Pula dostępnych środków wynosi 8 milionów złotych. Nabór potrwa do 12 czerwca 2025 roku.
– To wyjątkowa okazja dla młodych przedsiębiorców, aby skorzystać z dostępnych funduszy i wdrożyć innowacyjne pomysły w życie. Wspieranie nowopowstałych firm jest kluczowe dla budowania konkurencyjnej i nowoczesnej gospodarki regionu – zaznacza Michał Wojczyszn.
Uproszczone procedury
Z programu mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zarejestrowane w województwie opolskim, działające na rynku nie dłużej niż 24 miesiące. Dodatkowym atutem przy ocenie wniosków będzie lokalizacja inwestycji na obszarach o niższym poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego, takich jak powiaty głubczycki, nyski czy prudnicki.
– Zależy nam na tym, by region rozwijał się równomiernie. Dzięki temu konkursowi chcemy nie tylko pobudzić przedsiębiorczość, ale też wspierać rozwój gospodarczy w miejscach, które potrzebują tego najbardziej – wyjaśnia Wojczyszyn.
Dla wielu młodych firm może to być impuls, którego potrzebują, by przejść z fazy start-upu do pełnoprawnego, rozwijającego się przedsiębiorstwa. Wnioski składać można poprzez system dostępny na stronie internetowej OCRG. Dzięki wsparciu finansowemu i doradczemu młode firmy z Opolszczyzny mogą już wkrótce dołączyć do grona liderów innowacyjności w kraju.
OCRG