W dniach od 17 do 29 czerwca w naszym mieście odbędą się 49. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa”. To festiwal, który od lat przedstawia widzom nowoczesne i najciekawsze interpretacje teatralne klasyki literatury.
Tegoroczna edycja zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ po raz pierwszy do konkursu mogły zostać zgłoszone także spektakle oparte nie tylko na polskich, ale i na europejskich dziełach klasycznych.
Michał Mizera, przewodniczący komisji artystycznej 10 edycji Konkursu Klasyka Żywa wyjaśnił, dlaczego. – W rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej 10 edycja została poszerzona o klasykę europejską w przekonaniu, że podkreślanie naszych więzi i kontaktów z kulturą europejską, zachodnią, jest dla nas czymś ważnym, nie tylko tożsamościowo, ale geopolitycznie. Jest to taka deklaracja łączności – tłumaczył.
Festiwal został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i uzyskał dofinansowanie z budżetu województwa. Dzięki temu wsparciu możliwe jest nie tylko przygotowanie wydarzenia na wysokim poziomie, ale też zapewnienie różnych wydarzeń towarzyszących. Festiwal odbędzie się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu i z pewnością przyciągnie widzów nie tylko z Opolszczyzny, ale z całej Polski. Oprócz konkursowych spektakli zaplanowano wystawy, dyskusje, koncerty i spotkania z twórcami.
Obecny na konferencji dotyczącej planów festiwalu wicemarszałek Zbigniew Kubalańca gorąco zachęcał do zakupu biletów i odwiedzenia teatru. Sprzedaż biletó właśnie ruszyła.
Dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Norbert Rakowski podkreślił, że ten ważny festiwal został zorganizowany na bardzo wysokim poziomie. – Tegoroczne konfrontacje teatralne to będzie niezwykłe wydarzenie, organizowane na dużą skalę. Będzie np. „Wesele” Mai Kleczewskiej z ponad czterdziestoma osobami z krakowskiego teatru, będzie „Zemsta” Michała Zadary z główną, brawurową rolą Macieja Stuhra. Program jest bardzo bogaty i atrakcyjny, dlatego zachęcamy do szybszego zakupu biletów, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona. Co roku bilety szybko się wyprzedają – mówił.
Do festiwalu „Klasyka Żywa” zgłosiło się aż 118 przedstawień z całej Polski, a do finału trafiło siedem na podstawie literatury polskiej i europejskiej.
O główną nagrodę na opolskiej scenie rywalizować będą ze sobą finałowe spektakle:
- „Ciemności kryją ziemię” Jerzego Andrzejewskiego w reżyserii Tomasza Fryzła z Teatru Wybrzeże w Gdańsku,
- „Do piachu” Tadeusza Różewicza w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej,
- „Państwo/Der Staat” Platona w reżyserii Jana Klaty z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,
- „Solaris” Stanisława Lema w reżyserii Darii Kopiec z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie,
- „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,
- „Wszystko dobre, co się dobrze kończy” Williama Shakespeare’a w reżyserii Szymona Kaczmarka z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu,
- „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Michała Zadary z Teatru Komedia w Warszawie.
Jeśli kochacie sztukę, literaturę i teatr, to tego wydarzenia nie możecie przegapić.
kw