Wiek pełen inspiracji. Seniorzy wymieniają się doświadczeniami

Bycie seniorem to fantastyczny okres w życiu, pełen możliwości realizacji pasji i odkrywania nowych horyzontów, także ponad granicami. Okazją do dyskusji, poznania się i nakreślenia planów na przyszłość była konferencja „Seniorzy o seniorach i dla seniorów” z udziałem gości z Czech.

Środowisko senioralne to ogromna społeczność i choć praca zawodowa to etap najczęściej dla osób starszych zakończony, otwierają się na nich możliwości na skorzystanie z oferty kulturalnej czy towarzyskiej. Ta energię trzeba i należy wykorzystać. Stąd też wiele działań Samorządu Województwa Opolskiego skierowanych właśnie na seniorów.

– W dzisiejszym świecie to nie PESEL różnicuje ludzi, ale aktywność i wiedza o tym, jak szybko zmienia się świat. Taka konferencja, w naszym odczuciu, to taki naturalny pomost pomiędzy przeszłością, a tym na czym seniorom najbardziej zależy – aktywności, wiedzy, możliwościach. Seniorzy entuzjastycznie odpowiadają na inicjatywy samorządów, organizacji, chętnie z nich korzystają i zachęcają swoich kolegów – przyznała Barbara Kamińska, dyrektor Departamentu Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego.

To można zaobserwować nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. –  Chcemy pokazać, że bez względu czy to polscy czy czescy seniorzy, przed osobami zaangażowanymi w politykę senioralną stoją podobne wyzwania, potrzeby i problemy – dodała Barbara Kamińska.

Leokadia Kublańca, przewodnicząca rady Seniorów Województwa Opolskiego mówiła, że kluczowe są tu integracja i wzajemne informowanie się. – Chcemy jednoczyć społeczność senioralną, stad obecność przedstawicieli z całego województwa, ale nie tylko, także z Czech. Wymiana doświadczeń jest bardzo ważna. Nie chodzi tylko, aby śpiewać, tańczyć czy haftować, ale też pomóc ludziom, którzy potrzebują porady czy wsparcia. To m.in. pomoc prawna, lekarska, wspieranie samotnych czy chorych – zauważyła przewodnicząca.

O sytuacji osób starszych w Czechach, w tym w Kraju Ołomunieckim mówiła natomiast Milena Hesová. – Nasze rady seniorów współpracują intensywnie już od dziesięciu lat. Moim zdaniem czeskim seniorom, podobnie jak polskim, żyje się w większości bardzo dobrze. Około jedną piątą wspiera system opieki. Staramy się, aby seniorzy byli aktywni i tacy pozostali, dzięki temu ten czas w życiu staje się lepszy – mówiła.

Jak dodała, podobnie jak w Polsce u naszych południowych sąsiadów działają uniwersytety trzeciego wieku. – I to bardzo aktywnie. Gromadzą seniorów stacjonarnie, ale też wirtualnie, dla tych, którzy z różnych względów nie mogą osobiście uczestniczyć. Tę ofertę rozszerzyliśmy także o słuchaczy słowackich. Jesteśmy także otwarci na współprace w tym obszarze z polskimi seniorami – zachęcała.

Podczas spotkania odbyły się ciekawe prelekcje i panele, m.in. „Wpływ ruchu na zdrowie i pogodę ducha seniorów”, „sytuacja osób starszych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem danych dot. województwa opolskiego” czy „Zadania Zespołu ekspertów do spraw polityki senioralnej”.

kk

Udostępnij wpis: