Województwo opolskie jest jednym z najszybciej wyludniających się województw w kraju. Prognozuje się, że do 2060 r. liczba mieszkańców regionu zmniejszy się o ok. 26%, a problem niepłodności dotyka już niemal co piątej pary w kraju starającej się o potomstwo. Wychodząc naprzeciw tym problemom Samorząd Województwa Opolskiego aktywnie wspiera oraz podejmuje szereg różnych inicjatyw, aby zapobiec dalszej depopulacji w regionie.
Jedną z nich była realizacja w latach 2023-2024 ze środków Województwa Opolskiego programu polityki zdrowotnej pn.: „Szansa na rodzicielstwo dla mieszkańców województwa opolskiego w zakresie wsparcia diagnostyki i leczenia niepłodności”. Jego realizatorem było Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu wraz z podwykonawcą PARENS Ośrodek Leczenia Niepłodności Sp. z o.o.
Pogram był skierowany do par, które spełniały łącznie poniższe kryteria:
- byli mieszkańcami województwa opolskiego od minimum 12 miesięcy przed zgłoszeniem się do Programu;
- trwająca co najmniej rok, niezdolność do poczęcia i urodzenia dziecka, mimo regularnego współżycia, bez użycia środków antykoncepcyjnych w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu, możliwość uczestniczenia w Programie par w tzw. wtórnej niepłodności (posiadających 1 dziecko);
- wiek kobiety 20−42 lata (rocznik badany w dniu zgłoszenia do Programu).
Pośrednio działaniami informacyjno-edukacyjnymi oraz działaniami informacyjno-promocyjnymi objęci zostali mieszkańcy całego województwa opolskiego.
Celem głównym Programu były narodziny dzieci u 25% par, które objęto leczeniem niepłodności metodami wspomaganego rozrodu w trakcie realizacji Programu. Cel został osiągnięty, pomimo uruchomienia z dniem 1 czerwca 2024 r. programu polityki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia pn.: „Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024-2028”.
W ramach Programu zainicjowanego i wdrażanego przez samorząd województwa 262 pary objęto wsparciem, a spośród nich 175 par poddało się metodom wspomaganego rozrodu. W wyniku 43 porodów na świat przyszło 46 dzieci.
Na realizację tego programu polityki zdrowotnej Samorząd Województwa Opolskiego przeznaczył 2,1 mln zł ze środków własnych.
Pełny raport z realizacji programu można znaleźć tutaj.
Oprac. DZD