Studia podyplomowe dla nauczycieli szkół zawodowych

Uniwersytet WSB Merito rozpoczyna cykl studiów podyplomowych dla nauczycieli szkół kształcenia zawodowego z terenu województwa opolskiego. To element większego projektu pod nazwą „Opolskie Szkolnictwo Zawodowe”.

Jego celem jest podniesienie kwalifikacji kadry pedagogicznej i lepsze przygotowanie jej do pracy z młodzieżą w zmieniających się realiach edukacyjnych i społecznych. Projekt jest współfinansowany przez Samorząd Województwa Opolskiego, a jego wartość to 28 milionów złotych.

W studiach udział weźmie 70 nauczycieli z placówek kształcenia zawodowego. Zajęcia będą realizowane w trybie weekendowym, w trakcie dwóch semestrów. Uczestnicy skorzystają z bogatej oferty edukacyjnej, w której znalazły się kierunki odpowiadające na realne potrzeby uczniów i nauczycieli. To przede wszystkim psychodietetyka dzieci i młodzieży, wsparcie psychospołeczne młodzieży z elementami pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej, akademia rozwoju osobistego, menedżer bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska oraz studia menedżerskie z elementami zarządzania zasobami ludzkimi.

Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath- Kasiura cieszy się, że  tak duża grupa weźmie udział w tych studiach. – Naszym celem jest nowoczesna, silna edukacja zawodowa, która odpowiada na potrzeby rynku pracy, ale też nie zapomina o rozwoju nauczyciela jako osoby. Wspierając ten projekt, inwestujemy w ludzi, którzy codziennie kształtują przyszłość naszych uczniów. Partnerem edukacyjnym projektu jest uczelnia wyższa WSB Merito, która zapewnia kompleksowe przygotowanie programowe i merytoryczne – mówi wicemarszałek.

Równie entuzjastycznie do udziału w projekcie podchodzą sami nauczyciele.
Małgorzata Nogalska, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Pawła II w Zdzieszowicach, jedna z uczestniczek studiów, wybrała psychodietetykę dzieci i młodzieży. – W tej chwili jest bardzo duży problem jeśli chodzi o dietę. Zauważyłam to w swojej szkole, gdzie jest wiele osób ma problem z nadwagą. Postanowiłam w tej kwestii zadziałać i dopomóc młodzieży z mojej szkoły. Psychodietetyka to dziś temat bardzo aktualny – dodaje.

Do znaczenia projektu odnosi się również Bartełomiej Piechaczek, zastępca dyrektora Opolskiego Centrum Edukacji, które go realizuje.  – Ten projekt to konkretna odpowiedź na zmiany, które zachodzą w edukacji i na rynku pracy. Dzięki niemu nauczyciele nie tylko poszerzają swoje kompetencje, ale także zyskują narzędzia, które pozwalają im skuteczniej wspierać młodzież. To inwestycja w ludzi, którzy mają realny wpływ na przyszłość kształcenia zawodowego w regionie. Projekt „Opolskie Szkolnictwo Zawodowe” to nie tylko studia podyplomowe – to szersza strategia rozwoju edukacji zawodowej w regionie – podkreśla.

fj

Udostępnij wpis: