Język ojczysty ma swój dzień

Język to klucz do zrozumienia kultury każdej nacji, ale to także nośnik wartości, bo zawarte są w nim schematy relacji międzyludzkich. O tym też pamiętamy w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, który obchodzimy 21 lutego.

Z tej okazji w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu zebrali się nauczyciele i młodzież licealna, by wziąć udział w wykładach, warsztatach i grze terenowej, poświęconych właśnie dbałości o język. – Bardzo się cieszę, że w programie konferencji znalazło się miejsce i dla języka polskiego, i dla języka niemieckiego, i dla śląskiego. A jestem pewna, że za rok znajdzie się tutaj też miejsce i dla ukraińskiego, i romskiego. Bo ważne jest to, żebyśmy pokazywali, że w naszym regionie każdy może się czuć u siebie. A żeby się dobrze czuć, każdy musi mieć świadomość, że  jego język domowy, ten, w którym wzrasta, jest akceptowalny, jest pielęgnowany i jest dla nas wszystkich wartością –  mówiła do uczestników spotkania wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura.

Kurator Joanna Raźniewska dodawała, że czasem w wielokulturowym społeczeństwie jeden język nie wystarczy, by dobrze komunikować się, by wyrazić nasze emocje czy ważne dla nas treści. – Ale dbałość o język to także staranie się, by nie był to język przemocowy, żeby był przyjazny dla każdego, zwłaszcza dla osób, do których się zwracamy – mówiła kurator.

Przypomnijmy – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został uchwalony właśnie 21 lutego, a przypomina wydarzenia z 1952 roku, kiedy to policja otworzyła ogień do Bengalczyków z ówczesnej pakistańskiej prowincji Bengal Wschodni (dziś Bangladesz), którzy walczyli o uznanie ich języka bengalskiego. Ludzie zginęli, poświęcając swoje życie właśnie w obronie języka.

Dzień języka ojczystego to z jednej strony pokazanie różnorodności językowej na całym świecie i niemal w każdym regionie, a także podkreślanie, jak ważny jest język w rozwoju każdej kultury.

vr

Udostępnij wpis: