Zarząd Województwa Opolskiego przekazał 3 miliony złotych na „SUPER ZEBRĘ”, czyli poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych oraz blisko 2,5 mln na zadania opolskich jednostek kultury. Ponadto rozpoczął się nabór wniosków o dotacje celowe w roku 2025 na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach. Potrwa on do końca lutego.
Rozstrzygnięcie konkursu ,,SUPER ZEBRA”
W ramach marszałkowskiego programu poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych ,,SUPER ZEBRA” – Edycja 2, w tym roku wybrano do realizacji 23 inwestycje.
Do udziału w programie zaproszono samorządy gmin, które mogły zgłaszać wnioski o realizację inwestycji dot. poprawy bezpieczeństwa w obrębie już istniejących przejść dla pieszych. Program finansowany jest z budżetu Województwa Opolskiego. Na realizację przedsięwzięcia w budżecie województwa opolskiego w 2025 r. zaplanowano kwotę ok. 3 mln zł. Nabór cieszył się popularnością. Zgłoszono aż 54 wnioski na kwotę niemal 6,9 mln złotych.
– W Kopicach w Gminie Grodków oraz Kościerzycach w Gminie Lubsza pojawią się przejścia dla pieszych ze wzbudzaną sygnalizacją świetlną. W pozostałych 21 miejscach w całym regionie, zastosowane będzie specjalne oświetlenie, które spowoduje, że piesi będą zdecydowanie lepiej widoczni na drodze. Zamierzamy kontynuować ten program i mam nadzieję, z biegiem czasu taki standard będzie dotyczył wszystkich przejść dla pieszych na drogach wojewódzkich w naszym województwie – wyjaśnił marszałek Szymon Ogłaza.
Odpowiadamy na potrzeby opolskich instytucji kultury
Decyzją Zarządu Województwa Opolskiego do jednostek trafi blisko 2,5 mln złotych. – Odpowiadamy na potrzeby naszych instytucji kultury. Są one bardzo różnorodne – podkreślił marszałek.
Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu otrzyma 175 tysięcy złotych. Dotacja wesprze wykonanie automatycznego przełączania zasilania w energię elektryczną urządzeń ochrony przeciwpożarowej budynku Teatru. W ramach zadania zostanie wykonana modernizacja zasilania i instalacji pomp hydroforowych w pomieszczeniu hydroforni, oraz wymiana rozdzielnicy hydroforni „RH”.
W Filharmonii Opolskiej zostanie zakupiony sprzęt do produkcji płyt winylowych wraz z montażem oraz niezbędnym wyposażeniem. Stworzenie własnego pionu wydawniczego Filharmonii Opolskiej, opartego na wydawnictwach płyt winylowych, przyczyni się nie tylko do zwiększenia przychodów własnych ale będzie narzędziem publikacji najwybitniejszych archiwaliów filharmoników opolskich oraz otworzy ścieżkę realizacji regularnych wydawnictw tworzonych w oparciu o plany repertuarowe. Dotacja na ten cel to 50 tysięcy złotych.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu stawia na poprawę infrastruktury sanitarnej. W ramach zadania planuje się wykonanie kapitalnego remontu istniejących węzłów sanitarnych w zakresie całkowitej wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej wraz z robotami towarzyszącymi. Ponadto jednostka zakupi starodruki, które będą stanowić niepodlegające amortyzacji aktywa trwałe jednocześnie zwiększające fundusz instytucji kultury.
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu stawia natomiast na poprawę dostępności. W ramach dotacji zostanie wykonane oznakowanie terenu zgodnie z projektem, z wyznaczeniem tras zwiedzania oraz poprawą dostępności.
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zainwestuje w część ekspozycyjną. Ponad 1,2 mln złotych zostanie przeznaczone na wyposażenie wystawy stałej w Łambinowicach.
Stawiamy na ochronę zabytków
Od 28 stycznia do 28 lutego br. trwa nabór wniosków o dotacje celowe w roku 2025 na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnych ewidencjach zabytków, znajdujących się na obszarze województwa opolskiego. Pula środków przeznaczonych na ten cel to 1 mln 140 tysięcy złotych.
O dotacje mogą wystąpić właściciele i zarządcy obiektów zabytkowych znajdujących się na obszarze województwa opolskiego: m.in. parafie rzymskokatolickie i ewangelicko-augsburskie, wspólnoty mieszkaniowe, osoby fizyczne, przedsiębiorcy. Zabytek musi być wpisanych do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków. Wnioskodawca musi posiadać wkład własny min. 30% wartości zadania.
Z dotacji mogą być finansowane roboty budowlane związane m.in. z wymianą pokrycia dachowego, remontem elewacji, wymianą stolarki okiennej; prace restauratorskie oraz konserwatorskie przy zabytkach ruchomych (np. wyposażenie świątyń).