Jak dzięki PROW zmienia się opolska wieś?

Niemal 1350 zrealizowanych projektów na kwotę 430 milionów złotych, a wśród nich m.in. nowe drogi lokalne, nowa sieć wodno-kanalizacyjna, wyposażone obiekty kultury czy wreszcie nowe miejsca pracy na obszarach wiejskich. To tylko niektóre efekty Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w naszym regionie.

Na konferencji w Prószkowie w towarzystwie samorządowców, lokalnych grup działania i organizacji wiejskich podsumowano efekty realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Najaktywniejsi otrzymali także podziękowania i wyróżnienia.

Duże liczby, wielkie zmiany

Jak przypomina Joanna Harus, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Samorząd Województwa Opolskiego w perspektywie finansowej 2014-2020 dysponował kwotą 103 mln euro na wdrażanie  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. – Zawarliśmy dokładnie 1 348 umów na kwotę dofinansowania 430 mln zł. To były projekty  polegające na budowie i przebudowie dróg gminnych i lokalnych, sieci wodno-kanalizacyjnych, oczyszczalni ścieków i ujęć wody, inwestycjach w obiekty kulturalne oraz wiejską infrastrukturę, zachowaniu dziedzictwa kulturowego oraz rozwoju i wsparciu przedsiębiorczości na obszarach wiejskich – wymienia.

Największa pula pieniędzy przekazana została na inwestycje związane z budową lub modernizacją dróg lokalnych oraz gospodarką wodno-ściekową. Udało się zbudować lub przebudować ponad 116  km dróg lokalnych, powstało W ramach gospodarki wodno-ściekowej dofinansowanie uzyskało 46 gmin na kwotę 10 stacji uzdatniania wody, 7 oczyszczalni ścieków, 417 przydomowych oczyszczalni ścieków, 50 km zbiorowego systemu zaopatrzenia w wodę oraz 235 km systemu kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych.

Nie można jednak zapomnieć o inicjatywach i projektach realizowanych poprzez 10 Lokalnych Grup Działania w naszym regionie. Były to oddolne inicjatywy na rzecz mieszkańców terenów wiejskich w ramach tzw. działania LEADER. Dzięki pieniądzom PROW powstały 392 nowe firmy, w których utworzono 426 nowych miejsc pracy, wsparcie otrzymało 136 już istniejących przedsiębiorstw, gdzie powstało 210 nowych miejsc pracy, wybudowano lub przebudowano 347 obiektów infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i kulturalnej, a także wsparto 102 projekty. polegające na zachowaniu dziedzictwa lokalnego.

Za tymi wszystkim liczbami kryje się przede wszystkim poprawa warunków życia na opolskiej wsi, zmiany w jej funkcjonalności i estetyce. Dziś na obszarach wiejskich żyje się po prostu lepiej i wygodniej.

Beneficjenci doceniają i pieniądze, i zmiany

Jak mówi wójt gminy Dąbrowa, Katarzyna Gołębiowska-Jarek, pieniądze PROW to fundament rozwoju gminy. – Skutecznie pozyskujemy te środki i budujemy nową przyszłość dla naszych mieszkańców. Wartość projektów PROW, które zrealizowaliśmy w tym okresie to 10 milionów złotych. To m.in. przebudowa dróg, dwóch parków wiejskich, świetlic wiejskich – wymienia. Wójt Popielowa Sybilla Stelmach podkreśla, ze jej gmina korzysta niemal z każdego naboru, z każdej okazji zdobycia nowych środków na rozwój gminy. – Tych projektów w ostatnich latach było naprawdę bardzo, bardzo dużo. To jest kanalizacja, środki na budowę dróg, z projektów miękkich murale. To naprawdę bardzo, bardzo dużo tych działań – mówi pani wójt. Z pieniędzy PROW korzystają też organizacje pozarządowe. Mateusz Stróżyk ze Stowarzyszenia Odnowy Wsi Gąsiorowice mówi, że jego organizacja zrealizowała cztery projekty z PROW. – Pozyskaliśmy prawie 400 tysięcy złotych. Jednym z ważniejszych projektów był „Szlak gąski”, ale dzięki tym pieniądzom mamy też miejsce spotkań, kultury i tradycji naszej śląskiej wsi – wymienia.

Dużą rolę we wdrażaniu PROW odegrały Lokalne Grupy Działania, które koordynowały realizację projektów oddolnych. Ewa Maria Piłat ze  Stowarzyszenia LGD Kraina Świętej Anny mówi, że udało się zrealizować dużo dobrych rzeczy. – W szczególności dotyczących rozwoju infrastruktury, a tym samym poprawy życia mieszkańców. Bardzo dużo ciekawych projektów zrealizowali nasi przedsiębiorcy, którzy aplikowali o środki – powstała np. świetna winiarnia pana Cwielonga i spółki, powstały gabinety neuropsychologiczne, doposażyliśmy również działalności gospodarcze, które już istniały. Uważam ten okres za bardzo udany i bardzo ciekawy, jeżeli chodzi o rozdanie środków przez naszą LGD – mówi Ewa Piłat.

Co w kolejnych latach?

Wsparcie finansowe obszarów wiejskich w tej perspektywie będzie przyznawane na podstawie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W ramach tych działań samorząd województwa będzie koordynował finansowanie takich projektów, jak scalanie gruntów, infrastruktura na obszarach wiejskich oraz wdrożenie koncepcji inteligentnych wsi
(przydomowe oczyszczalnie, smart village), inicjatywy  LEADER oraz Krajowa Sieć Rozwoju Obszarów Wiejskich. Budżet dla województwa opolskiego na te działania to 40,6 mln euro. Pierwsze nabory projektów przewidziane są w roku 2025.

Podczas konferencji pogratulowano najlepszym:

Gminy nagrodzone ze względu na wartość zrealizowanych projektów

  • Gmina Rudniki
  • Gmina Popielów
  • Gmina Kluczbork
  • Gmina Niemodlin

Gminy nagrodzone ze względu na liczbę zrealizowanych projektów

  • Gmina Głuchołazy
  • Gmina Dobrzeń Wielki
  • Gmina Dąbrowa
  • Gmina Grodków
  • Gmina Walce
  • Gmina Otmuchów

Nagrodzone organizacje pozarządowe ze względu na liczbę zrealizowanych projektów

  • Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego
  • Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy i Rozwoju Wsi Uciechowice
  • Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi Głubczyckiej
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Dębskiej Kuźni
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wsi Głubczyckiej
  • Stowarzyszenie Odnowy Wsi Gąsiorowice

vr

Udostępnij wpis: