Nowe oblicze edukacji. Inwestuj w siebie i zdobywaj świat

Regionalne Święto Edukacji to nie tylko wyróżnienie zdolnych uczniów i zaangażowanych nauczycieli. To ogromny potencjał intelektualny regionu. Kwintesencją edukacji i nauki jest spełnienie, pasja oraz sukcesy. Gratulujemy wyróżnionym Prymusom Opolszczyzny oraz tym, którzy inspirują do zdobywania wiedzy.

Podczas uroczystości w Teatrze im. Jana Kochanowskiego wręczone zostały prestiżowe nagrody i odznaczenia, doceniające wybitne osiągnięcia edukacyjne, artystyczne i społeczne. Tegoroczna edycja odbywała się w kontekście 20-lecia obecności województwa opolskiego w Unii Europejskiej. Sporo mówiono o tym, jak te dwie dekady wpłynęły na rozwój bazy naukowej, wspieranie kompetencji nauczycieli, możliwości jakie daje uczniom otwarta Europa.

Marszałek Szymon Ogłaza podkreślił, że nie ma obszaru w naszej rzeczywistości, której nie zmieniła Unia Europejska. – Możliwości, które pojawiły się dla młodych ludzi są kolosalnie odmienne niż te przed naszą akcesją do UE. Chcemy podziękować, tym którzy nauczają i tym, którzy uczą się najlepiej. Prymusi to przyszłość naszego regionu – mówił.

Ogromny skok jakościowy zauważa też wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura. – 20 lat w UE to zmiany w sposobie nauczania. Staliśmy się bardziej otwarci, inaczej patrzmy na wiele kwestii. Zwracamy też uwagę na kompetencje miękkie, umiejętność pracy w zespole, kształcenie ustawiczne i indywidualne podejście do uczniów, bo szkoła powinna wprowadzić nas do funkcjonowania w dorosłym świecie. Wiele zależy od młodych ludzi, jak wykorzystają zdobytą wiedzę i rozwiną swoje pasje. Co ważne, sporo granic zostało zlikwidowanych, ale najważniejsze, aby zlikwidować te w swojej głowie – przyznała.

Prymusi Opolszczyzny zdobywają świat

Jednym z głównych punktów uroczystości było przyznanie Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego „Prymus Opolszczyzny”. To zaszczytne wyróżnienie trafia do uczniów, którzy wykazali się najwyższymi wynikami w nauce oraz odnosili sukcesy w olimpiadach, konkursach i turniejach. W roku szkolnym 2023/2024 Zarząd Województwa Opolskiego przyznał łącznie 60 nagród: 30 w kategorii WIEDZA oraz 30 w kategorii SZTUKA. Każda nagroda opiewa na kwotę 2 500 złotych. Uczniowie w pierwszej kategorii musieli wykazać się wysokimi wynikami w nauce oraz spełnili takie kryteria jak: zdobycie tytułu laureata konkursu przedmiotowego czy olimpiady na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim lub międzynarodowym. W kategorii SZTUKA liczyły się z kolei sukcesy na przeglądach czy turniejach artystycznych o zasięgu wojewódzkim lub wyższym. Przyznano również dwie nagrody specjalne, które trafiły do uczniów z międzynarodowymi osiągnięciami.

Jednym z Super Prymusów został Jakub Śmierciak, uczeń klasy maturalnej III LO w Opolu, który szczególnie upodobał sobie geografię. Już będąc kilkulatkiem z ciekawością przeglądał książki, mapy i atlasy. – Fascynował mnie świat, kosmos, zwierzęta. To mnie ogromnie wciągnęło i zostało ze mną aż do teraz. Chętnie poznaję nowe fakty, ludzi, miejsca – mówił.

Długi czas przygotowywał się do olimpiady geograficznej. To przyniosło efekty. – Geografia to wszechstronna dziedzina, dlatego też chciałbym wykorzystać ten potencjał w przyszłości. Planów na przyszłość, póki co nie zdradzam – dodał.

Nauczyciele z pasją – przewodnicy po świecie wiedzy

Obok laurów dla uczniów, przyznano także Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i rozwoju edukacji w regionie. To cenne wyróżnienie trafiło do 30 osób. To wyraz uznania za zaangażowanie i wybitne rezultaty w pracy dydaktycznej, wychowawczej oraz opiekuńczej.

Dodatkowo przyznano cztery Nagrody Zarządu Województwa Opolskiego dla nauczycieli szkół, których organem prowadzącym jest Województwo Opolskie. Wśród pedagogów, którzy wyróżnili się szczególnymi osiągnięciami w dziedzinie dydaktyki oraz troską o bezpieczeństwo i wszechstronny rozwój swoich uczniów znalazła się Ewa Mende, nauczyciel w Zespole Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu, kierownik szkolenia praktycznego, która na co dzień pracuje nie z młodzieżą, a dorosłymi. – Praca w szkole policealnej dla dorosłych różni się od edukacji dzieci i młodzieży. Musimy dostosowywać umiejętności, metody pracy, podejście, dla osób, dla których szkoła nie jest najważniejszym miejscem. Natomiast w ich życiu wiele się zmienia i potrzebują zdobyć nowy zawód. Musimy sprostać ich wymaganiom i oczekiwaniom, a także przygotować ich, aby byli konkurencyjni na rynku pracy – wyjaśniła Ewa Mende. Jak przyznała, 20 lat w Unii Europejskiej, to pozytywne zmiany. – Szkolnictwo otworzyło się na osoby starsze, zmieniły się nasze pracownie i wyposażenie – wymieniła.

Odznaka Honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” trafiła do Agnieszki Jagieło. To nauczycielka, pedagog specjalna, doradczyni zawodowa oraz certyfikowana trenerka umiejętności społecznych z gminy Łambinowice. Od 24 lat z pasją i zaangażowaniem pracuje z najmłodszymi.

Pełna lista nagrodzonych dostępna pod adresem.

kk

Udostępnij wpis: