W ciągu 10 lat w województwie opolskim z KFS przekazano pracodawcom i pracownikom ponad 55 milionów złotych. To program wsparcia dla pracodawców oraz pracowników, który umożliwia finansowanie kursów, studiów, szkoleń – wszelkich działań zmierzających do rozwoju potencjału i umiejętności pracownika.
W czasach dynamicznie zmieniających się realiów i wymagań rynku pracy Krajowy Fundusz Szkoleniowy pozwala zapobiec utracie zatrudnienia przez pracownika z powodu niedopasowania jego kompetencji do wymagań rynku, zaś przedsiębiorcom pomaga nadążyć za konkurencją, wdrażać nowe technologie lub kierunki rozwoju. Warto zaznaczyć, że pula pieniędzy z KFS, którymi dysponują powiatowe urzędy pracy zawsze „rozchodzi się niemal w kilka sekund”, a liderami we wspieraniu rozwoju pracodawców i pracowników są powiaty: opolski, nyski oraz kędzierzyńsko-kozielski.
Efekt kuli śnieżnej
Choć początki funduszu były skromne, obecnie jest on silnym narzędziem wsparcia rozwoju kompetencji. W 2014 roku w województwie opolskim zrealizowano szkolenia i kursy dla 292 osób, a łączna kwota dofinansowania wyniosła niecałe 722 tysiące złotych. Ubiegły rok to już niemal 7 milionów złotych. Ambitnie przestawiają się też tegoroczne plany. W 2024 r zaplanowano wydać około 7 mln 100 tys. złotych. – Dekadę temu zaczynaliśmy od małych kwot dedykowanych osobom 45+. Aktualnie fundusz stawia na rozwój kompetencji cyfrowych, nowych technologii, w międzyczasie reagował elastycznie na takie wyzwania jak wsparcie pracodawców w czasie COVID-u czy tych zatrudniających cudzoziemców, zwłaszcza obywateli Ukrainy – podsumował dyrektor WUP w Opolu Maciej Kalski.
Jednym z opolskich pracodawców, który z satysfakcją korzysta z KFS jest firma What’s Cooking, która niedawno świętowała 10-lecie opolskiego zakładu produkcyjnego. Jarosław Szarzewicz przyznaje, że to świetne narzędzie wsparcia kompetencji. – Zatrudniamy 200 osób, a z KFS skorzystała jedna piąta naszej załogi. To zarówno pracownicy produkcyjni, administracyjni oraz kadra menedżerska. Doskonaliliśmy m.in. umiejętności cyfrowe, zwiększające cyberbezpieczeństwo, ale również te z dziedziny zarządzania kryzysowego. Kształciliśmy się także w obszarze zarzadzania projektami, ponieważ w naszej firmie pracujemy w rozproszonych zespołach: stacjonarnie, zdalnie, ale również w siedzibie głównej w Belgii – wyjaśnił.
KFS to też inkluzja społeczna i zawodowa
10-lecie Krajowego Funduszu Szkoleniowego jest doskonałą okazją, aby zwrócić uwagę na to, że warto czerpać z potencjału, jakim dla rynku pracy są osoby z niepełnosprawnościami. Często dobrze wykształcone, chcące pracować i w tej pracy się rozwijać i dokształcać. Warto tu podkreślić, jak ogromie znaczenie ma aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami.
– Wystarczy sobie uświadomić, że w skali kraju to 3 mln osób, a spośród nich tylko co piąta jest aktywna zawodowo. Duża część z nich mogłaby pracować. Bardzo zachęcamy pracodawców, aby zatrudniały te osoby. To nie tylko osoby wykształcone i przygotowane, ale praca to ważny aspekt społeczny, samorealizacja i inkluzja społeczna – zauważyła wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura.
Potwierdza to Małgorzata Jagieluk, prezes zarządu Fundacji DOM, która od trzech dekad wspiera osoby niepełnosprawne i ich rodziny. – KFS to dla nas szansa, aby kształcić kadry i nadążać za zmieniającą się rzeczywistością. Przez lata działalności dobrze znamy środowisko osób niepełnosprawnych, jednak ich potrzeby na przestrzeni lat się zmieniają. Korzystamy z oferty dostępnych szkoleń, ale też zamawiamy te stricte dedykowane naszej specyfice. Od 2020 udało nam się uzyskać blisko 200 tysięcy złotych wsparcia. Przeszkoliliśmy fizjoterapeutów, terapeutów, instruktorów zawodu, ale też pracowników z niepełnosprawnością, których zatrudniamy w ZAZ. Kształcimy ich pod konkretne cele i umiejętności – wyjaśniła.
„Kadry Rynku” – wyjątkowy konkurs dla wyjątkowych pracodawców
Z okazji 10-lecia KFS, WUP w Opolu postanowił uhonorować pracodawców, którzy konsekwentnie i z sukcesami inwestują w rozwój swych pracowników. Zamysł jest taki, by honory te nie ominęły samych pracowników. Stąd pomysł na konkurs fotograficzny „Kadry rynku”.
Kadr – to pojęcie związane z fotografią. Kadry – to to także pracownicy i pracodawcy.
Konkurs ma być cykliczny, tegoroczna edycja dedykowana pracownikom z niepełnosprawnościami oraz pracodawcom, którzy inwestują w ich rozwój. Idea konkursu jest następująca: wystarczy zrobić zdjęcie lub serię zdjęć u pracodawcy, który inwestuje w rozwój swych pracowników (z wykorzystaniem NIE TYLKO funduszy KFS, ale i innych, np. europejskich, dotacji). Zdjęcia powinny pokazywać potencjał firmy, jej pracowników – to może być linia produkcyjna, ale i spotkanie szkoleniowe. Każdy pracodawca może zgłosić jedną pracę konkursową w terminie do 31 października br. Wyniki poznamy 28 listopada na VI Opolskim Forum Zawodowym. Autorzy nagrodzonych prac otrzymają kupony na zakup elektroniki.
kk/ na podstawie materiału WUP Opole