Zamek Moszna zaprasza na muzyczną ucztę

Przez trzy majowe dni zamkowy ogród wypełni się dźwiękami pięknej muzyki. Przed nami jubileuszowy 40. Festiwal „Muzyczne Święto Kwitnących Azalii”, który rozpoczyna się w najbliższy piątek 24 maja.

Pierwszy Festiwal zorganizowany został w 1984 roku. Jego pomysłodawcą był Zbigniew Pawlicki, polski muzykolog, popularyzator muzyki i organizator życia muzycznego, a współtwórcą  Zygmunt Więcek, dyrektor Centrum Terapii Nerwic w Mosznej. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie polskich, wybitnych artystów i kompozytorów, promocja najzdolniejszych muzyków z regionu oraz edukacja muzyczna społeczności lokalnej i przybywających do Mosznej turystów. Festiwal cieszy się dużym uznaniem w środowisku związanym z muzyką klasyczną i przyciąga rzesze melomanów.

Na organizację tegorocznej edycji Festiwalu Zarząd Województwa Opolskiego przyznał blisko 150 tysięcy złotych. Jest to niemal czterokrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Festiwal odbędzie się na błoniach Zamku, w przypadku niepogody w zamkowych wnętrzach. Wstęp na Festiwal jest bezpłatny, obowiązuje jednak bilet wstępu do parku (ulgowy – 11,00 zł, normalny – 18,00 zł).

Do udział w Festiwalu namawiał wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. – Wyjątkowy festiwal, wyjątkowi artyści, rekordowa wysokość dotacji. Co ważne, zaplanowano koncerty plenerowe, nie ma limitu osób. Każda osoba chętna między 24 a 26 maja znajdzie dla siebie coś ciekawego – wyjaśnił. Jak dodał, wiosna obfituje w moc wydarzeń kulturalnych. – Startują Konfrontacje Teatralne, miasto żyje już Piastowaniami, które samorząd województwa również dofinansował. Staramy się wspierać atrakcyjną ofertę kulturalną – mówił Zbigniew Kubalańca.

Jak zapewnia dyrektor artystyczna Festiwalu Barbara Hortyńska, tegoroczny program jest różnorodny, dopasowany do wielu odbiorców muzyki. – W sumie czeka nas siedem koncertów, ponieważ mamy jeszcze występy szkoły muzycznej. Chcemy jednoczyć środowisko artystyczne całego województwa. Natomiast mamy pięć koncertów głównych, każdy z innej tematyki i w innym stylu. Rozpoczynamy koncertem in memorial Józef Świder Podkarpackiej Orkiestry Kameralnej. Właśnie mija 10. rocznica śmierci tego wybitnego kompozytora – wyjaśniła. Dla Barbary Hortyńskiej to też jubileuszowa edycja, od 10 lat jest dyrektorem artystycznym tego muzycznego przedsięwzięcia. – Dla mnie ten Festiwal to życie i jest jak „dziecko”. Skupia się wokół niego mnóstwo działań, spotyka się ogrom ludzi, staramy się reagować na potrzeby i preferencje zasłyszane w kuluarach. To kulturalne okno na świat – dodała.

Miejsce Festiwalu urzeka, a maj w pełni pokazuje swój urok, choć w tym roku tytułowe azalie nie będą towarzyszyły już niestety publiczności podczas występów artystów. Tomasz Ganczarek, prezes spółki Zamek Moszna zapewnia jednak, że będzie równie pięknie i klimatycznie. – Włączamy się już po raz 11. jako spółka stricte zarządzająca obiektem turystycznym. Potwierdzam – azalie w zasadzie już przekwitły, ale są za to okazałe i potężne rododendrony na całej alei parkowej i parku – wyjaśnił. Jak dodał, przedsięwzięcie to tez okazja do promocji samego Zamku. –  Jest to najdłużej trwający cykliczny festiwal muzyki klasycznej w województwie. To ogromna wartość, mamy też świadomość, że zjeżdżają się melomanii z całej Polski i jest to okazja także do promocji turystycznej Zamku – przyznał.

kk/ na podstawie materiału DKD

 

Udostępnij wpis: