Szpital Wojewódzki w Opolu zmienia się dla pacjentów

Placówka otrzymała właśnie blisko 4 mln wsparcia z budżetu województwa opolskiego na dwa ważne zadania tj. doposażenie i przebudowę SOR na potrzeby zorganizowania tam świątecznej i nocnej opieki oraz na modernizację bloku operacyjnego. Mogliśmy też zobaczyć, jak wygląda unowocześnione laboratorium w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej.

Jak podkreślił marszałek Andrzej Buła, Szpital Wojewódzki w Opolu to przykład sprawnego zarządzania pieniędzmi, usługami i doskonałego wykorzystania potencjału ludzkiego. – Jesteśmy w miejscu, które napawa mnie wielką dumą i satysfakcją. Niedawno wybudowany łącznik to nie tylko architektura, ale przede wszystkim łączenie potencjałów szpitali. Inwestujemy w dobrą jakość i technologię dla pacjentów. Chcemy też, aby to była motywacja dla personelu. Jako organ prowadzący nie jesteśmy w stanie podnosić ich wynagrodzeń, ale możemy inwestować w pozyskiwanie kwalifikacji i otoczenie pracy. Bez ludzi nic się nie wydarzy – mówił.

Wicemarszałek Zuzanna Donath – Kasiura przyznała, że kwoty pomocy nie są małe. – To inwestycja w zdrowie mieszkanek i mieszkańców regionu. Nowoczesny sprzęt zapewni wysoką jakość świadczonych usług. Jako zarząd województwa widzimy potrzebę takich inwestycji i chętnie je wspieramy – zapewniała.

Podczas spotkania podpisano trzy ważne umowy dotacyjne. Dwie z nich to inwestycje właśnie w Szpitalu Wojewódzkim. W sumie opiewają na blisko 4 mln złotych. Pierwsza to doposażenie i przebudowa SOR , a zmieni się tu sporo. To m.in. nowa poczekalnia, obszar segregacji medycznej, miejsce rejestracji i przyjęć, lekarskie gabinety konsultacyjne, gabinet zabiegowy, a także zaplecze socjalno-gospodarcze dla chorych i personelu, zostanie kupiony także m.in. kardiomonitor oraz tablet medyczny do triażu TOPSOR. Druga natomiast przewiduje modernizację bloku operacyjnego. Oprócz nowych stołów operacyjnych z przystawkami oraz wyposażeniem zakupione zostaną m.in. aparat do znieczulenia z kardiomonitorem, zasilacze do opasek zaciskowych wyposażeniem, napęd ortopedyczny z wyposażeniem, narzędzia chirurgiczne dla chirurgii i ortopedii.

SOR i opieka nocne zostaną usystematyzowane, blok operacyjny z nowymi stołami

Warto podkreślić, ze przebudowa SOR nastąpi dla potrzeb zorganizowania nocnej i świątecznej opieki oraz poprawy warunków w izbie przyjęć. Nie dotyczy ona pacjentów SOR. – W obszarze SOR zorganizujemy właśnie nocną opiekę. W ciągu dnia poprawią się warunki oczekiwania i przyjęcia pacjentów do oddziałów szpitalnych, gdzie pojawi m.in. system kolejkowy. Pieniądze to też inwestycja w blok operacyjny, który wymaga remontu, a co ważne, utrzymuje on 24-godzinna gotowość zabiegową. Chcemy tez pokazać nasz rozbudowany Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej oraz budynek, który dba o nasze cyberbezpieczenstwo. Z uwagi na postępującą elektronizację dokumentacji medycznej jest to kluczowa sprawa – wyjaśniła Renata Ruman – Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

Członek zarządu województwa Szymon Ogłaza wyjaśnił, że inwestycja na SOR cieszy go przede wszystkim  jako mieszkańca Opola. – To pieniądze wydane na ważne społeczne inwestycje. Pokazała nam to zwłaszcza pandemia. To ważne, aby leczyć się w dobrych warunkach – oby jak najrzadziej, ale jednak to się zdarza – mówił.

Aneta Wojczyk pielęgniarka oddziałowa SOR liczy, że przebudowa SOR zmniejszy liczbę pacjentów oczekujących na wizytę. – Pomieszczenie triaż będzie przygotowane, aby o pacjenta zadbać i zakwalifikować do odpowiedniej opieki. Będzie też rozbudowana część planowa izby przyjęć. Pojawią się tu gabinety i duża poczekalnia. W trakcie dyżurów nocnych te pomieszczenia będą wykorzystywane dla pacjentów zgłaszających się w ramach nocnej i świecącej opieki. Liczę, że ułatwi to zaopatrywanie pacjentów, którzy zgłaszają się do SOR, a powinni korzystać z opieki nocnej. Będzie to po prostu tuż za ścianą – wyjaśniła.

OCR Korfantów zamyka ważny etap

Ukończenie prac w pawilonie łóżkowym pozwoli na stworzenie optymalnych warunków przebywania pacjentów w całym budynku. – Otrzymane pieniądze pozwolą zakończyć etap przebudowy części pawilonowej. W zeszłym roku wykonaliśmy 750 zabiegów endoprotez stawów kolanowych i biodrowych. Deklaracja moich lekarzy to, że w tym roku przekroczymy ich tysiąc. Pod tym kątem, nasz ośrodek jest w czołówce polskich szpitali – podkreślił Wojciech Machelski, dyrektor Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie.

Laboratorium XXI – wieku

Miejsce to robi wrażenie, a specjalistów wspiera nowoczesny sprzęt, który pozwala na skrócenie czasu oczekiwania na wyniki badań. Ewelina Kudyba, zastępca kierownika Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej wyjaśnia, że laboratorium zyskało ponad 250 metrów powierzchni. Pozwoliło to na aranżację nowoczesnych rozwiązań, które łączą i automatyzują fazę przedanalityczną, analityczną i postanalityczną. – Posiadamy sorter próbek i linię podawczą do analizatora biochemicznego i immunochemicznego oraz linię hematologiczną. W przyszłości pozwoli nam to połączyć kolejne analizatory, co przyspieszy obieg próbki i wynik końcowy. Przykładowo test na kleszczowe zapalenie mózgu wymagał uprzednio 3-5 dni, teraz wynik otrzymamy nawet po jednym dniu – wyjaśniła specjalistka. Jak dodała laboratorium wykonuje badania podstawowe i wysokospecjalistyczne na potrzeby szpitala, poradni, zleceniodawców, świadczy też usługi komercyjne. – Dziennie przyjmujemy około 1200 próbek, z czego wychodzi około 3000 badań. W 2023 wykonaliśmy około miliona badań. Patrząc na statystyki I kwartału sądzimy, że liczba ta zostanie przekroczona – szacowała.

kk

 

 

Udostępnij wpis: