Opolskie Ambasadorki Unii Europejskiej chcą aktywnie włączyć się w rozwój województwa opolskiego. Marszałek Andrzej Buła podsumował w trakcie wspólnego świątecznego spotkania mijający rok i przestawił ofertę wsparcia różnorodnych projektów, z których mogą korzystać mieszkańcy.
Opolskie Ambasadorki UE to przedstawicielki wszystkich środowisk kobiecych w regionie. Wśród nich są pracodawczynie, menadżerki, przedstawicielki środowisk pielęgniarskich, urzędniczki, osoby aktywne, kobiety zaangażowane w prowadzenie fundacji czy stowarzyszeń oraz emerytki i rencistki. Marszałek Andrzej Buła zaprezentował im możliwości korzystania z nowych funduszy unijnych na lata 2021-2027.
Marszałek województwa podkreślił, że to same środowiska kobiece wyraziły chęć posiadania własnej platformy spotkań i dyskusji, a taką przestrzeń stworzył urząd marszałkowski. – Opolskie Ambasadorki Unii Europejskiej są świetnie przygotowane na wykorzystanie nowych pieniędzy unijnych. Wspierają one bardzo wiele środowisk. Tutaj dowodzimy, że nie tylko pieniądze są ważne, ale również wartości. Rok 2024 będzie rokiem jubileuszowym wejścia do Unii Europejskiej. Wtedy pokazaliśmy w trakcie referendum, jak nam bardzo zależy na tej wspólnocie. To jest wartość i o tej wartości należy mówić – zaznaczał Andrzej Buła.
Zdanie to podziela wójt Dąbrowy Katarzyna Gołębiowska-Jarek. – Rola ambasadorki ma wymiar wieloaspektowy. Promujemy ważne wartości, takie jak budowanie dialogu, dyplomacja. Na podstawie dialogu możemy odpowiedzieć na potrzeby naszych mieszkańców – mówiła.
– Mamy wiele ciekawych projektów i wyzwań w ramach ochrony zdrowia – informowała Izabela Damboń – Kandziora dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego – Chcemy Panie zaangażować do promocji i współpracy w zakresie polityki zdrowotnej i profilaktyki. Poprawiamy jakość usług w naszym województwie – podkreślała. Dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO Barbara Kamińska dodała, że odpowiedzialność wobec przesłań ambasadorek jest bardzo ważna. – Aktywne kobiety chcą dzielić się swoim doświadczeniem. To buduje nasze środowiska. Dzięki temu w województwie opolskim chce się żyć – mówiła.
Monika Jurek, dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy w urzędzie marszałkowskim podkreślała, że bycie ambasadorką to wielki zaszczyt. – Chcemy siać dobrą nowinę o sile kobiet w województwie opolskim. Bardzo się cieszę, że w przyszłym roku w sposób szczególny będziemy mówić m.in. o korzyściach wspólnoty europejskiej w wymiarze edukacji – dodawała.