Zdrowie ponad granicami, a to wszystko dla pacjenta

Doświadczeniami w dziedzinie neonatologii, opieki nad kobietą i noworodkiem dzielą się szpitale położnicze z Opola i ukraińskiego Iwano-Frankiwska. Delegacja z regionu partnerskiego województwa opolskiego w ciągu najbliższych dni przyjrzy się pracy Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii.

Współpraca obu regionów w dziedzinie zdrowia jest bardzo owocna. Umowy o współpracy z partnerami ukraińskimi podpisały już Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Jadwigi w Opolu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu oraz Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie Sp. z o.o.  Planowane jest także podpisanie umowy Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Iwano-Frankiwsku ze Stobrawskim Centrum Medycznym Sp. z o.o. z siedzibą w Kup.

Ponad 100 ukraińskich lekarzy m. in. kardiologów, kardiochirurgów, internistów, lekarzy medycyny rodzinnej, pediatrów, pulmonologów, rehabilitantów odbyło staże w szpitalach naszego regionu. Wieloletnia współpraca z Kardiologią Opolską zaowocowała wzorową oceną funkcjonowania kardiologii wraz z rehabilitacją kardiologiczną w Obwodowym Centrum Kardiologicznym w Iwano-Frankiwsku. Dodatkowo doświadczenia Opolskiej Fizjoterapii stają się fundamentem do budowy  systemu Fizjoterapii i Rehabilitacji zarówno na poziomie regionalnym jak i krajowym. Dzięki wsparciu i doświadczeniom opolskich instytucji ochrony zdrowia na Narodowym Uniwersytecie Medycznym w Iwano-Frankiwsku powstała Katedra medycyny fizycznej i rehabilitacyjnej, która kształci studentów w zakresie rehabilitacji

Jak przyznała wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura, choć czas wojny nie jest łatwy, życie musi toczyć się własnym torem, a zdrowie i pacjentów jest ogromną wartością. – Opieki potrzebują kobiety, ale także dzieci, szczególnie wcześniaki. Takie konkretne działania mają sens. Wspieramy naszych partnerów i liczymy na dalsze wspólne projekty – mówiła wicemarszałek.

Delegacji z Obwodowego Centrum Perinatalnego w Iwano-Frankiwsku zależy przede wszystkim na zdobyciu praktycznych wskazówek i poznaniu struktury opolskiego szpitala. Jurij Pawłuszynskyj, Dyrektor Generalny przyznaje, że obie placówki są podobne. Zarówno w Opolu, jak i Iwano-Frankiwsku szpitale inwestują w komfort pacjentów, wymieniają sprzęt i prowadzą remonty oddziałów. – Najbardziej interesuje nas poznanie struktury szpitala i jego wewnętrznej organizacji. Podobnie jak w Opolu, zajmujemy się ciężkimi przypadkami klinicznymi i wcześniakami, które przychodzą na świat w naszym Centrum. Interesują nas bardzo doświadczenia klinik uniwersyteckich w tym obszarze. Przyjrzymy się oddziałom opolskiego szpitala, obie strony mogą na tej wymianie skorzystać. Zapraszamy do Iwano-Frankiwska – mówił dyrektor placówki.

Dr Natalia Jakymczuk, lekarz położnik-ginekolog, psycholog okołoporodowy, założycielka  „Szkoły Przyszłych Rodziców” wyjaśnia, że szpital wciąż dąży do lepszych standardów udzielonych świadczeń. – Chcemy jeszcze lepiej leczyć naszych pacjentów, zmniejszyć liczbę powikłań wśród wcześniaków. Chcemy przyjrzeć się oddziałom opolskiego szpitala, szkole rodzenia, poznać tak techniczne kwestie jak funkcjonowanie sterylizatornii czy zarządzanie odpadami medycznymi. Jesteśmy na etapie rozbudowy oddziału patologii noworodka i położniczego. Chcemy podpatrzeć jak wyglądają sale pacjentów, jak zaaranżowane są pomieszczenia, to cenna wiedza – mówiła członkini delegacji.

Na rozmowy z personelem liczy też Galyna Semenczuk, naczelna pielęgniarka. Jak podkreśla, interesuje ją poznanie codziennego planu pracy pielęgniarek, położniczych i salowych. – Takie bezpośrednie spotkania są bardzo potrzebne. Możemy podzielić się wzajemnymi doświadczeniami – przekonywała.

Delegacja z Ukrainy trzy najbliższe dni spędzi w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. – Zaprezentujemy Oddział Ginekologiczny i  Neonatologiczny. Zaprosiliśmy też naszych gości do szkoły rodzenia, banku mleka kobiecego, przychodni przyszpitalnych, Referencyjnego Ośrodka Diagnostyki i Leczenia Niepłodności. Pochwalimy się naszą działalnością i inwestycjami na terenie szpitala. Odbywa się u nas czterdzieści procent porodów w skali województwa opolskiego, przeprowadzamy ciężkie operacje ginekologiczne i zdamy o wcześniaki. Myślę, że to cenna wiedza dla naszych partnerów– wyjaśniła Małgorzata Sobel, dyrektor Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

kk

Udostępnij wpis: