Czy w dobie szalejących cen energii warto zbudować swoją elektrownię? A jeżeli tak, to w jaki sposób to zrobić? To właśnie między innymi na takie pytania odpowiadają eksperci, osoby, którym leżą na sercu sprawy energetyczne i klimatyczne, podczas piętnastej już edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki. Oficjalnego otwarcia w Centrum Konferencyjnym „Łącznik” Politechniki Opolskiej dokonał członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza.
Odnawialne źródła energii muszą zaistnieć w naszej przestrzeni
Podczas inauguracji XV Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki, prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „Zielony Feniks”, a więc głównego organizatora festiwalu, Jacek Walski podkreślał, iż od 2008 roku jego fundacja mówi o tym, że odnawialne źródła energii muszą zaistnieć w naszej przestrzeni.
– W związku z tym, że są to źródła niestabilne, mówimy tutaj również o rozwiązaniach, które dotyczą magazynów energii, m.in. kriogenicznych, czy też biologicznych. Odkąd istnieje nasza fundacja, a więc od 2008 roku, mówimy o zielonych, odnawialnych źródłach energii, wierząc w to, że będą one istniały w naszej przestrzeni. I to, że mieliśmy wtedy rację, podejmując tego typu działanie, okazuje się dzisiaj, kiedy mamy zielony ład europejski z pakietem „Fit for 55”, który dokładnie sprawdza nasze pomysły. Festiwal składa się z konferencji, wyjazdu studyjnego do Feldheim i Szczecina, a także młodzieżowego forum ekoenergetycznego dla młodzieży szkół średnich oraz wieczorna gala, podczas której wręczymy nagrody „Zielonego Feniksa” – podsumowywał Jacek Walski.
Festiwal ma niezwykłe znaczenie dla województwa opolskiego
Członek Zarządu Województwa Opolskiego Szymon Ogłaza mówił z kolei jak niezwykłe znaczenie dla naszego regionu ma Festiwal Ekoenergetyki, organizowany przez Fundację na Rzecz Rozwoju Ekonergetyki „Zielony Feniks” przy wsparciu Samorządu Województwa Opolskiego.
– Rozwiązania, które są tutaj prezentowane są nakierowane na to, aby z jednej strony myśleć o środowisku i jego ochronie, ale z drugiej strony też, aby mieć świadomość wyczerpywalności tych zasobów, które mamy i to jest główna idea, która przyświeca temu przedsięwzięciu. A co w nim najcenniejsze? Praktyczne rozwiązania, które są tutaj prezentowane, przez ludzi, którzy doskonale wiedzą o czym mówią i, które można zaadaptować niemalże wprost. Myślę, że w ostatnich latach, kiedy mieliśmy do czynienia z kryzysem energetycznym i w których szczególnie dla samorządowców wydatki związane z energią stają się coraz większym problemem, te rozwiązania nie tylko mają walor, o którym powiedziałem wcześniej, ale także bardzo wymierny walor ekonomiczny, stąd warto bywać na Festiwalu Ekoenergetyki i nasze wieloletnie już zaangażowanie we współorganizację i wspieranie tego wydarzenia – tłumaczył Szymon Ogłaza.
Klastry energii jednym z tematów festiwalowej konferencji
Jednym z prezentowanych tematów podczas festiwalowej konferencji były klastry energii, o których istocie opowiadał dyrektor zarządzający Krajowej Izby Klastrów Energii Tomasz Drzał.
– Klastry energii są pewną ideą, która ma przede wszystkim obniżyć koszt energii. Najłatwiej je opisać jako obszar, na którym podmiot produkujący energię, za pośrednictwem operatora, dostarcza tę energię lokalnie, czyli do podmiotów, które są bardzo blisko tej produkcji. Oczywiście klastry energii są oparte o OZE, czyli energetykę odnawialną i przedsiębiorcy, mieszkańcy, bądź jednostki samorządu terytorialnego mogą korzystać z energii wyprodukowanej lokalnie, co w oczywisty sposób powinno wpłynąć na obniżenie kosztu dystrybucji takiej energii, ponieważ nie musimy w tym momencie energią zarządzać w skali kraju, czy nawet jego części, za którą jest odpowiedzialny operator np. TAURON, tylko możemy tą energią zarządzać na przestrzeni 20-30 kilometrów, co jest tańsze. Jak Państwo spojrzą na swoje rachunki za energię to wiecie, że ta część dystrybucyjna w znaczącym stopniu wpływa na wysokość ceny energii, więc dzięki klastrom energii można je obniżyć – wyjaśniał Tomasz Drzał.
Do godziny 15:00 potrwa festiwalowa konferencja w Centrum Konferencyjnym „Łącznik” Politechniki Opolskiej, znajdującym się przy ul. Mikołajczyka 6 w Opolu. Następnie, od godziny 18:00, zapraszamy do Studenckiego Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego, przy ul. Katowickiej 95 w Opolu, na uroczystą Galę wręczenia najstarszej w Polsce nagrody przyznawanej przez Kapitułę Zielonego Feniksa w kategoriach:
• za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetycznych.
• za osiągnięcia naukowe i badawcze w zakresie ekoenergetyki.
• za zasługi we wspieraniu i upowszechnianiu idei ekoenergetyki.
• za całokształt osiągnięć w rozwoju ekoenergetyki
Po części artystycznej zapraszamy na nocny spacer z przewodnikiem po urokliwych zakątkach Opola.
tk