Specjalistyczny skaner dla opolskiej onkologii

Super nowoczesny system mikroskopii wirtualnej oraz mammograf trafią do Opolskiego Centrum Onkologii. Ich wartość to prawie 3 miliony złotych. To stawia opolską onkologię w czołówce krajowej.

Nowoczesny system związany z skanowaniem próbek do badań przy chorobach onkologicznych znacząco ułatwi pracę patomorfologom. Dzięki zakupowi systemu mikroskopii wirtualnej, zawierającego skaner szkiełek mikroskopowych oraz oprogramowanie do analizy obrazu pozwoli na diagnostykę specjalistom nawet w zaciszu domowym. To również możliwość natychmiastowych konsultacji bez konieczności przyjazdu lekarza do laboratorium. Na ten sprzęt pieniądze przekazał urząd marszałkowski województwa opolskiego, a jego koszt to prawie 1 milion 800 tysięcy złotych. Jak tłumaczy Marek Staszewski  dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii im. prof. Tadeusza Koszarowskiego w Opolu będzie to jeden z dwóch aparatów tej klasy w Polsce.

– Ten skaner do skanowania próbek w zakładzie patomorfologii pozwoli na zrezygnowanie z dojazdów przez specjalistów, których jest niewielu w Polsce. Do tej pory dojazd wynosił niejednokrotnie 4 godziny. Teraz ta dostępność do specjalistów będzie o wiele większa. Obecnie nasz plan operacyjny musimy dostosować do obecności lekarza w Opolu. Jak będziemy mieli możliwość przesłania skanów, wszystko będzie odbywało się natychmiast – mówi Marek Staszewski.

Urządzenie jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Pozwala nie tylko na bardzo dokładne badanie, ale również otwiera kolejną drogę do współpracy z innymi instytutami. – W trakcie diagnostyki ważne są tzw. drugie oczy. Dziś jest to prawie niemożliwe. Gdy będziemy mieli skany, będzie to standardem – dodaje Marek Staszewski.

Zakup powyższego zestawu pozwoli na skanowanie pobranego od pacjenta materiału, a tym samym udostępnianie materiału lekarzom patomorfologom, korzystającym z oprogramowania oraz przeglądarki internetowej, co pozwoli na telekonsultacje lekarzy patomorfologów, w czasie rzeczywistym, niezależnie od miejsca, w którym w danej chwili przebywają.

Lekarz medycyny Iwona Morawska kierownik zakładu patomorfologii w Opolu podkreśla, że praca specjalistów będzie znacznie łatwiejsza. – Przesyłając obraz preparatów powodujemy znaczące przyśpieszenie pracy. Patomorfolodzy jacy u nas pracują są spoza Opola. Dzięki ich analizie na odległość wynik badania będziemy mieć na bieżąco po kilku godzinach. Możliwe będą badania śródoperacyjne bez konieczności obecności specjalisty. Na podstawie obrazu będziemy mogli postawić wynik – mówi Iwona Morawska.

Dziś w Opolu oczekiwania na opis, to od 3 do 10 dni. Jest to bardzo krótki czas w porównaniu z innymi ośrodkami.

Doktor nauk medycznych Barbara Radecka, onkolog medyczny, zastępca dyrektora do spraw medycznych OCO mówi o wielkiej radości. – Obecnie telepatomorfologia zaczyna być bardzo popularna. Dziś badanie odbywa się przy udziale mikroskopu optycznego. My będziemy takie próbki skanować i wysyłać lekarzom. Patomorfolog ocenia tkanki, które są odpowiednio utrwalone. Preparat to bardzo cieniutka warstwa tkanki, jest ona specjalnie wybarwiona. Na tej tkance widzimy układ, cechy mogące wskazywać na nowotwór. Taka analiza, to dopiero wstęp do diagnostyki onkologicznej – wyjaśnia Barbara Radecka.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że z urządzenia będą mogły korzystać inne szpitale z województwa opolskiego. –  Wsłuchaliśmy się w potrzeby szpitala. Dyrektor Barbara Radecka mówiła mi o potrzebie skrócenia czasu związanego z opisem tkanki. Dla pacjenta to ogromie stresujący czas. Dla lekarzy, to oszczędność czasu jaki potrzebują na dojazdy. Kiedy dowiedziałem się o urządzeniu i potrzebie jego zakupu, wiedziałem, że należy zrobić to jak najszybciej. To jest ważny sygnał dla środowiska medycznego. Jak zwracają nam uwagę na potrzeby my na to szybko reagujemy – mówi Andrzej Buła.

Marszałek Andrzej Buła dodaje, że dla szpitala będzie zakupiony nowy mammograf wart 1 milion 155 tysięcy złotych. Dodatkowo zaadoptowane do tego celu będzie pomieszczenie. Dyrektor szpitala Marek Staszewski  tłumaczy, że będzie starał się aby był o to bliźniacze urządzenie do tego, które jest już w szpitalu.

– OCO jest największym ośrodkiem onkologicznym w regionie, gdzie poza mammografią skryningową wykonuje się diagnostykę pogłębioną tj. tomosyntezę, biopsję, mammografię spektralną z podaniem środka kontrastującego. – Zasadne jest, aby planowany nowy mammograf był kompatybilny z obecnie posiadanym urządzeniem. Kompatybilność w przypadku ww. inwestycji rozumiana jest jako wykorzystanie wymiennych elementów pomiędzy urządzeniami dla zachowania ciągłości pracy (np. podczas wystąpienia awarii lub planowanych przeglądów technicznych). Jednym z kluczowych elementów kompatybilności jest przystawka do biopsji, która podczas ewentualnej awarii urządzenia jest nieużyteczna na innym urządzeniu, niekompatybilnym z obecnie posiadanym przez jednostkę. Posiadając drugi przyrząd, zharmonizowany z obecnie posiadaną przystawką, pozwoli na przyjmowanie pacjentów, bez przesuwania terminów wizyt, zapewniając stałą opiekę lekarską w regionie. Zaletą jest również możliwość wykorzystania posiadanych przez Opolskie Centrum Onkologii stacji lekarskich do obsługiwania badań z nowego urządzenia, bez konieczności zakupu nowych stacji, co jest korzystne pod względem finansowym – tłumaczy Marek Staszewski.

Wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura dodaje, że badania na odległość, to coś co niedługo będzie standardem w medycynie, a Opole może być jednym z pierwszych ośrodków, które będzie miało skaner i ogromne możliwości – mówi Zuzanna Donath-Kasiura.

Udostępnij wpis: